Ciech ma Sarzynę i Zachem

Anna Bytniewska
opublikowano: 30-03-2006, 00:00

Giełdowa firma wywalczyła obie spółki, ale za Zachem zapłaci więcej niż zakładała.

Wczoraj Nafta Polska (NP) i Ciech podpisały umowę dotyczącą sprzedaży Organiki Sarzyny i Zachemu. Zgodnie z nią, notowany na giełdzie Ciech stanie się właścicielem 80 proc. akcji obu spółek. To krok w kierunku obiecanej przez warszawską firmę budowy średniej wielkości europejskiego koncernu.

Co ciekawe, mimo że 1 i 3 marca 2006 r. strony umowy zakończyły rozmowy w sprawie warunków transakcji i parafowały projekt umów, to gorączkowe negocjacje szczegółów umowy prywatyzacyjnej trwały do ostatniej chwili. Z nieoficjalnych informacji, jakie docierały do nas jeszcze w dniu podpisania umowy, wynikało, że NP chce, aby Ciech podwyższył oferowaną cenę akcji spółek i wartość pakietów inwestycyjnych.

I rzeczywiście: w przypadku Zachemu Nafta Polska wynegocjowała znacznie lepsze warunki. Pierwotnie Ciech miał zapłacić za akcje 62,5 mln zł. Stawka poszła jednak o ponad 9 proc. w górę i kwota transakcji opiewa na 68,5 mln zł. Większe będą też zobowiązania inwestora. Giełdowa spółka ma wyłożyć 176,1 mln zł, a nie — jak wcześniej ustalono — 148,1 mln zł.

— Zmiana warunków umowy to efekt coraz lepszej kondycji Zachemu, wynikającej z koniunktury na światowych rynkach — wyjaśnia Wojciech Lubiewa-Wieleżyński, wiceprezes Nafty Polskiej.

W przypadku Sarzyny nie doszło do zmian warunków finansowych. Za 80 proc. akcji spółki Ciech zapłaci 244,5 mln zł. Ponadto wyłoży na inwestycje 130 mln zł.

Mimo wyższych w sumie nakładów giełdowa firma uważa zakup obu spółek za sukces.

Zachem to jedyny w kraju producent TDI (które wykorzystywane jest do produkcji pianek poliuretanowych) oraz epichlorochydryny (stosowanej w produkcji żywic epoksydowych). Z kolei Sarzyna to producent środków ochrony roślin i żywic epoksydowych stosowanych do produkcji tworzyw sztucznych, klejów i lakierów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu