Ciech może sfinalizować przejęcie rumuńskiej Govory w ciągu miesiąca

Internet Securities
19-07-2006, 13:41

Grupa chemiczna Ciech może w ciągu najbliższego miesiąca sfinalizować przejęcie rumuńskiego producenta sody Govora, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Ciechu Ludwika Klinkosza.

Grupa chemiczna Ciech może w ciągu najbliższego miesiąca sfinalizować przejęcie rumuńskiego producenta sody Govora, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Ciechu Ludwika Klinkosza.

„Jesteśmy w trakcie finalizacji pierwszego etapu tego projektu, który wygląda dość obiecująco. Miesiąc czasu potrzeba, aby pozostałe etapy [transakcji - przyp. ISB] zrealizować” – powiedział Klinkosz na spotkaniu z dziennikarzami.

Prezes nie chciał podać jednak żadnych szczegółów, zasłaniając się klauzulą poufności.

Pod koniec maja prezes Ciech informował, że grupa ma do końca czerwca przeprowadzić badanie Govory. Po audycie miało okazać się, czy transakcja zostanie sfinalizowana.

Badania kondycji firmy odbywały się w ramach wyłączności negocjacyjnej.

Klinkosz mówił wtedy, że jeśli uda przejąć się rumuńską firmę, którą sprzedaje jej trzech współwłaścicieli, w tym rumuńska agencja prywatyzacyjna, Grupa Ciech przesunie się na drugie miejsce, z trzeciego, w segmencie sodowym w Europie.

Govora wymaga sporych inwestycji, m.in. w zwiększenie wolumenu produkcji z 250 tys. ton. Po modernizacji będzie można produkować tu nawet 600 tys. ton. Zwiększenie produkcji, co najmniej do 400 tys. ton jest konieczne, aby Govora przekroczyła próg rentowności.

W środę Klinkosz zapowiedział, że w drugim półroczu może dojść do zamknięcia transakcji sprzedaży przez Grupę Ciech dwóch spółek: Alwerni i Cheman.

„W lipcu zostali wyłonieni inwestorzy, którzy zostaną dopuszczeni do analiz” – powiedział prezes.

Klinkosz ma też nadzieję, że Ciechowi uda się kupić od Nafty Polskiej akcje Zakładów Chemicznych Zachem i Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna.

„Mamy potwierdzenie woli prywatyzacji tych spółek. Jest już zgoda UOKiK na przejęcie Organiki-Sarzyna, a obecnie czekamy na zgodę dotyczącą Zachemu. Sądzę, że po jej uzyskaniu rząd zgodzi się na finalizację tych transakcji” – powiedział prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ciech może sfinalizować przejęcie rumuńskiej Govory w ciągu miesiąca