Ciech o wynikach

KZ
opublikowano: 10-11-2010, 10:11

W III kwartale chemiczna grupa miała o 10 proc. wyższe przychody i o 15 proc. niższą stratę netto.

Zdaniem zarządu spółki w ujęciu rok do roku widać pierwsze efekty restrukturyzacji i poprawę koniunktury w branży.

Przychody całej Grupy w trzecim kwartale wzrosły do 984 mln zł (wzrost o blisko 10 proc.) 
Wskaźnik EBITDA z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych i niesystematycznych uległ
poprawie o 7 proc. Strata netto w trzecim kwartale spadła o 17 proc. w ujęciu kwartał do
kwartału i 15 proc. rok do roku.


W ujęciu rocznym wyniki trzeciego kwartału są potwierdzeniem sezonowości głównych rynków działania Grupy Ciech. Ekspozycja na ten czynnik szczególnie wyraźnie widoczna jest w obszarze środków ochrony roślin (które od 1 września 2010 należą do Dywizji Organika). Na wyniki tej dywizji negatywnie wpłynął również coroczny przestój remontowy w Zakładach Chemicznych Zachem. Mimo tego Dywizja Organika odnotowała wzrost wolumenów sprzedaży TDI oraz żywic epoksydowych. Mimo spadku marży na TDI, wyniki całego segmentu uległy poprawie w stosunku do porównywalnego okresu 2009 roku.
Wyniki Dywizji Sodowej w ujęciu kwartał do kwartału ulegają poprawie na poziomie wszystkich głównych wskaźników, mimo braku dodatniego wpływu sprzedaży kawern. Jest to efekt m.in. systematycznego wzrostu wolumenów sprzedaży sody kalcynowanej (10 proc. r/r, 3 proc. kw/kw), wzrostu wykorzystania mocy produkcyjnych oraz poprawy efektywności rumuńskich zakładów US Govora.

Podobne ożywienie obserwowane jest na rynku produktów rolnych. Zwyżka cen zbóż przełożyła się na gwałtowny wzrost popytu na wszystkie rodzaje nawozów. Tę sytuację w pełni odzwierciedlają wyniki segmentu Agro z Dywizji Agro-Krzem. Wolumeny sprzedaży niektórych nawozów wzrosły o blisko 50 proc. w ujęciu rok do roku, a poprawa marż skutkuje wzrostem liczonego narastająco zysku brutto na sprzedaży o 239 proc. w ujęciu rok do roku. Poprawę wyników zanotował również drugi segment tej dywizji - Krzemiany i Szkło. Jest to efekt wzrostu wolumenów sprzedaży krzemianów oraz zwyżki cen produktów szklanych. Dezinwestycje zgodnie z planem

Ciech przygotowuje emisję do 23 mln akcji z prawem poboru. Pieniądze z podwyższenia kapitału będą przeznaczone na rozwój i restrukturyzację Grupy Ciech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane