Ciech porządkuje strukturę holdingu

Anna Bytniewska
28-10-2011, 00:00

Potentat wchłonie dwie spółki zależne. Analitycy radzą, żeby kontynuował integrację.

Ciech przygotowuje przetasowania w segmencie sodowym. 7 listopada walne zajmie się uchwałą o wchłonięciu przez spółkę holdingową Janikosody i Zakładów Chemicznych Soda Mątwy — formalnie dwóch największych producentów sody w Polsce, a praktycznie niepotrzebnego piętra w strukturach grupy. Majątek produkcyjny obu spółek należy do Sody Polskiej, którą Ciech kontroluje kapitałowo za ich pośrednictwem.

Na początek

Analitycy chwalą porządkowanie struktury. — Łatwiej będzie nią zarządzać. Także z punktu widzenia inwestorów taki model będzie bardziej przejrzysty. To dobry ruch — uważa Kamil Kliszcz, analityk DI BRE. Wchłonięcie spółek sodowych nie wpłynie na działalność operacyjną Ciechu w segmencie sodowym, który będzie się teraz składał z rumuńskiej Govory, Sody Deutschland i Sody Polskiej. — Sama operacja nic nie zmienia oprócz uproszczenia struktury dywizji sodowej i oszczędności na kosztach administracyjnych — zaznacza Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego BDM. Eksperci radzą grupie chemicznej, żeby na sodzie nie poprzestała. Ciech jest holdingiem, w którego skład wchodzi osiem spółek zgrupowanych w trzy dywizje: sodową, agro-krzem i organikę. Zdaniem analityków, firma zyskałaby, wchłaniając swoje spółki. — Gdyby ten proces był kontynuowany, Ciech mógłby korzystać z tarczy podatkowej. Dziś — przy zyskownej produkcji sody i kiepskich wynikach Zachemu — efektywna stopa podatkowa grupy jest wysoka. Gdyby podatek był naliczany od zysku skonsolidowanego Ciechu, byłby niższy. Uproszczona struktura usprawniłaby też przepływy finansowe, m.in. te związane z wypłatą dywidendy. W obecnej strukturze jest to skomplikowane i długotrwałe — mówi Kamil Kliszcz.

To wyjątek

Ciech nie zamierza jednak wchłaniać kolejnych spółek. — Takich działań nie przewiduje przyjęta w tym roku nowa strategia grupy — mówi Krzysztof Grad, rzecznik prasowy Ciechu. Soda była wyjątkiem. — Działalność produkcyjna i energetyczna spółek [sodowych — red.] została przeniesiona do spółki Soda Polska Ciech w ramach programu restrukturyzacji Dywizji Sodowej. Połączenie spółek Janikosoda i Soda Mątwy jest ostatnim krokiem w tym procesie. Operacji można było dokonać dopiero po zbyciu akcji PTU posiadanych przez obie spółki i wykupieniuudziałów akcjonariuszy mniejszościowych, co nastąpiło w trzecim kwartale — mówi Krzysztof Grad. Chociaż grupa nie planuje na razie wchłaniania innych spółek, stara się skupować brakujące resztówki ich akcji, co w przyszłości może ułatwić integrację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ciech porządkuje strukturę holdingu