Ciech przedstawi w czerwcu strategię zakładającą rozwój organiczny i przejęcia

opublikowano: 10-05-2007, 12:52

Strategia spółki chemicznej Ciech na okres do 2011 roku, która zostanie opublikowana w czerwcu, będzie zakładać przede wszystkim rozwój organiczny, ale także możliwość kolejnych przejęć, poinformował w  czwartek prezes spółki Mirosław Kochalski.

"Przewidujemy upublicznienie strategii w czerwcu, nie później niż na WZA, po zakończeniu wszystkich technicznych elementów związanych z transferem akcji Ciechu do Skarbu Państwa z Kompanii Węglowej" - powiedział Kochalski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że zarząd zajmie się strategią w najbliższy piątek, a rada nadzorcza - w sobotę.

W środę Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podpisało umowę o przekazaniu Kompanii Węglowej (KW) 5 mln akcji KGHM Polska Miedź, 1,9 mln akcji Zakładów Azotowych Puławy, 5,6 mln akcji Ruchu i 11 tys. akcji Kopeksu w zamian za 10,27 mln akcji (36,68%) Ciechu, wniesionych w formie aportu do KW jesienią 2005 roku.

"W strategii szczególnie ważny i eksponowany będzie rozwój organiczny i wykorzystanie posiadanych aktywów, ale będzie ona także zakładała możliwość przeprowadzenia akwizycji" - powiedział też Kochalski.

Kochalski powiedział, że akwizycje mogą być przeprowadzone zarówno w Polsce, jak i za granicą, nie chciał jednak podać szczegółów. Podkreślił jedynie, że Ciechu nie interesuje inwestycja czysto kapitałowa, a osiągnięcie docelowo pakietu kontrolnego, choć cel ten może być realizowany w kilku etapach.

"Każdy z polskich podmiotów był dokładnie analizowany z punktu widzenia możliwych z nim synergii" - powiedział prezes.

W wywiadzie dla czwartkowej "Gazety Prawnej" Kochalski powiedział, że Ciech jest zainteresowany głównie akwizycjami w Polsce.

"I tu sprawa jest jasna - są trzy potencjalne cele przejęć: Zakłady Chemiczne Police oraz Zakłady Azotowe Puławy i Tarnów. Naszą ambicją jest zbudowanie silnej grupy chemicznej i jedna z tych trzech akwizycji, w połączeniu z programem rozwoju wewnętrznego, pozwoliłaby nam to osiągnać" - powiedział Kochalski "GP".

Prezes poinformował też podczas czwartkowej konferencji, że spółka na inwestycje w rozwój organiczny i akwizycje jest w stanie wygenerować blisko 1 mld zł, w tym 150-200 mln zł środków własnych i ok. 200 mln euro z obligacji niezamiennych.

Niedawno chemiczna spółka przejęła rumuńskiego producenta sody, firmę Govora, a także dwa mniejsze zakłady z grupy Wielkiej Syntezy Chemicznej - ZCH Zachem i Zch Organika-Sarzyna. (ISB)

tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ciech przedstawi w czerwcu strategię zakładającą rozwój organiczny i przejęcia