Ciech w nowym roku wyda 100 mln zł na nowe technologie

Anna Bytniewska
07-11-2007, 00:00

Ciech wyłoży w tym roku na badania 87 mln zł, w przyszłym znacznie więcej. Wzrost wydatków planują też Police i Rokita.

Przełom — polska chemia zaczyna inwestować w badania i rozwój

Ciech wyłoży w tym roku na badania 87 mln zł, w przyszłym znacznie więcej. Wzrost wydatków planują też Police i Rokita.

Spółki chemiczne mają się coraz lepiej i myślą nie tylko o przetrwaniu. Przyszłość mają im zapewnić inwestycje w nowe technologie. Przoduje w tym Ciech, który po przejęciu Zachemu i Sarzyny korzysta z ich laboratoriów.

Unia pomoże

Baza to jednak nie wszystko. Nowe technologie wymagają zainwestowania naprawdę dużych pieniędzy.

— W 2007 r. nakłady na projekty badawczo-rozwojowe oraz innowacyjne inwestycje będą większe o 30 proc. w stosunku do 2006 r. i przekroczą 87 mln zł. Odpowiada to około 2,6 proc. wartości sprzedaży grupy — mówi Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ciechu.

W 2008 r. nakłady będą jeszcze większe: spółka chce zainwestować w innowacyjność 100 mln zł. Zamierza finansować projekty, m.in. sięgając po fundusze pomocowe Unii Europejskiej.

— Analizujemy możliwości zdobycia pieniędzy z funduszy UE w ramach programów Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko, a także w ramach siódmego Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego na lata 2007–13 — wyjaśnia Waldemar Grzegorczyk.

Dobry pomysł

Eksperci z branży dobrze oceniają działania Ciechu, który z myślą o nowych technologiach powołał biuro badań i rozwoju. Ma ono koordynować prace nad badaniami. Spółka współpracuje z ekspertami z instytutów i jednostek naukowo-badawczych.

— Polskie firmy chemiczne zdały sobie sprawę, że nie wszystkie technologie da się kupić. Dlatego muszą inwestować w centra badawczo–rozwojowe w Polsce. Dotychczas branża chemiczna nie była tym zainteresowana. Ciech jest na dobrej drodze, by taki podmiot stworzyć. Spółka podpisuje umowy wieloletnie z instytutami naukowymi i skupia wokół siebie najlepszych specjalistów — podkreśla Jerzy Majchrzak, przedstawiciel Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPCh).

Analitycy pozytywnie oceniają plany spółki.

— Jeśli Ciech chce być konkurencyjną firmą na rynku międzynarodowym, nie ma wyjścia, musi inwestować w nowe technologie. Kwota 100 mln zł robi wrażenie i dobrze byłoby, by inwestorzy wkrótce poznali konkretne projekty naukowo–badawcze firmy oraz harmonogram prac. Spółka musi też usprawnić zarządzanie całą grupą — twierdzi Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

Ciech obecnie jest liderem innowacji w branży. Według PIPCh, w ślad za nim idą PCC Rokita oraz giełdowe Dwory i ZCh Police.

W porównaniu z Ciechem ich nakłady na badania i rozwój są skromne, ale ciągle rosną. Police w ostatnich kilku latach wydawały na ten cel średnio po 2 mln zł, ale w 2008 r. chcą wyłożyć do 9 mln zł. PCC Rokita w przyszłym roku przeznaczy na innowacje 4 mln zł i twierdzi, że to więcej niż w latach ubiegłych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Ciech w nowym roku wyda 100 mln zł na nowe technologie