Ciech wystąpił o zarząd komisaryczny w PTU

opublikowano: 19-02-2007, 18:34

Na skutek działań spółek Techwell i Investa, akcjonariuszy mniejszościowych PTU, WZA tej spółki jest obecnie niezdolne do wykonywania powierzonych mu funkcji, a Rada Nadzorcza nie istnieje, twierdzi Ciech.

Ciech złożył w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) prośbę o wprowadzenie zarządu komisarycznego w Polskim Towarzystwie Ubezpieczeń (PTU). Tłumaczy to tym, że na skutek działań spółek Techwell i Investa,  akcjonariuszy mniejszościowych PTU, WZA tej spółki jest obecnie niezdolne do wykonywania powierzonych mu funkcji, a Rada Nadzorcza nie istnieje.

- W ciągu ostatnich 5 miesięcy nie udało nam się osiągnąć porozumienia ze spółkami Techwell i Investa. Uniemożliwiając powołanie przewodniczącego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, nie pozwalają one należącym do Ciech SA spółkom JZS Janikosoda i IZCh Soda-Mątwy na korzystanie z praw zapisanych w statucie PTU – powiedział Mirosław Kochalski, prezes Ciech.

Należące do Ciech spółki mają łącznie 45,42 proc. akcji PTU i są jego największym akcjonariuszem. Zgodnie ze statutem spółki, mają prawo do desygnowania trzech członków Rady Nadzorczej i wskazania jej przewodniczącego oraz zaproponowania kandydata na członka zarządu.

Działania spółek Techwell i Investa, które mają łącznie 28,7 proc. akcji PTU, powodują, że od pięciu miesięcy Ciech nie jest w stanie dokonać zmian w składzie radzie nadzorczej tej spółki. Przyczyną jest zapis w statucie PTU, który wymaga, aby wszystkie decyzje na WZA zapadały większością 75 proc. głosów. Tymczasem Techwell i Investa głosują przeciwko zgłaszanym przez innych akcjonariuszy kandydatom na przewodniczącego WZA, nie proponując przy tym własnego kandydata. Ponieważ nie udaje się wybrać przewodniczącego – WZA nie może się odbyć.

Fiasko trwających od 5 miesięcy prób osiągnięcia porozumienia z Techwellem i Investą spowodowało, że jedyny reprezentant Ciech w Radzie Nadzorczej PTU złożył rezygnację z dniem 9 lutego. W składzie Rady pozostało 6 osób, tymczasem zgodnie ze statutem PTU powinna ona liczyć od 7 do 9 osób. Tymczasem  na NWZA 12 lutego działania Techwella i Investy uniemożliwiły wybór nowych członków Rady Nadzorczej. Skłoniło to Ciech do wystąpienia do KNF o wprowadzenie zarządu komisarycznego w PTU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ciech wystąpił o zarząd komisaryczny w PTU