Ciech zaprasza trzy Polfy do handlowej spółki

Katarzyna Kozińska
23-09-2002, 00:00

Ciech utworzył spółkę Ciech Polfa, która chce przejąć handel zagraniczny trzech państwowych Polf. Fabrykom zaproponowano po 15 proc. udziałów w nowym podmiocie. Producenci stawiają jednak twarde warunki.

Stołeczny Ciech zaproponował trzem państwowym zakładom farmaceutycznym — Polfie Tarchomin, Warszawa i Pabianice — ścisłą współpracę handlową i kapitałową. Największa polska grupa chemiczna utworzyła nową spółkę Ciech Polfa (CP), która chciałaby przejąć od producentów prowadzenie całego eksportu. Spółka ma zacząć działać od początku 2003 r.

Wszystkim trzem firmom Ciech złożył jednakową ofertę.

— Spółka Ciech Polfa powstała na bazie spółki Dinco Grupa Ciech, która zajmowała się konfekcjonowaniem i eksportem leków oraz importem substancji do produkcji farmaceutyków. Taką też działalność będzie prowadzić nowy podmiot. Zaprosiliśmy do niego trzy firmy produkcyjne — Polfy: Tarchomin, Warszawa i Pabianice. Na razie Ciech chce mieć w spółce udział większościowy, czyli minimum 51 proc. Polfom zaproponowaliśmy objęcie pakietów po 15,04 proc. W przyszłości możliwe jest oddanie im kontroli nad spółką — mówi Marcin Dobrzański, prezes CP.

Marcin Dobrzański zaznacza, że to dopiero wstępna propozycja. Jest jednak przekonany, że producenci przystąpią do układu.

— Szczegóły współpracy będziemy mogli omawiać dopiero wtedy, kiedy dostaniemy odpowiedź od przedstawicieli Polf. O przystąpieniu do spółki przesądzają względy ekonomiczne. Oferta będzie się opłacać zakładom, które specjalizują się w produkcji, a nie sprzedaży. Ciech ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Możemy sprzedawać towar tam, gdzie nikt inny nie potrafi tego robić, na przykład w Wietnamie — przekonuje szef Ciech Polfa.

Średnio każda Polfa eksportuje 30 proc. produkcji, z czego część we współpracy z Ciechem, który pobiera około 20-proc. prowizję. Największe możliwości rozwoju sprzedaży zagranicznej — na co producenci bardzo liczą — dają rynki wschodnie.

Przedstawiciele Polf rozważają różne warianty współpracy z CP, na pewno jednak nie zamierzają udzielić Ciechowi wyłączności na handel zagraniczny. Polfa Warszawa i Polfa Pabianice wypowiedziały Ciechowi umowy o dotychczasowej współpracy.

— Nie jesteśmy zadowoleni z rezultatów współpracy. Stosunki z Ciechem wymagają znacznej reformy — mówi Władysław Karaś, dyrektor Polfy Warszawa.

Każda fabryka buduje własny system sprzedaży za granicą. Służby handlowe trzech firm to około 500 osób. Andrzej Kleszczewski, prezes Polfy Tarchomin, uważa, że szansę powodzenia miałaby także spółka do obsługi rynków zagranicznych, założona przez samych producentów. Zarząd fabryki w Tarchominie zdecyduje już jutro, czy także wypowie umowę Ciechowi.

— Współpracujemy z Ciechem od dawna, ale każda większa firma stara się mieć także własną sieć sprzedaży. Widzę, że Ciech ma ciekawą nową politykę, ale dopiero ją tworzy. Dlatego mamy do niej dość ostrożny stosunek. Jeśli mamy wejść do spółki, to chemiczna grupa musi uwzględnić nasze sugestie. Dostrzegam korzyści ze wspólnej organizacji działającej pod szyldem Ciechu, jednak część eksportu chcielibyśmy prowadzić sami. Każda firma powinna mieć także własnych przedstawicieli medycznych — proponuje Janusz Koziara, dyrektor Polfy Pabianice.

Szefowie fabryk uważają, że przejęcie całej dystrybucji i marketingu przez zewnętrznego partnera mogłoby ubezwłasnowolnić firmy farmaceutyczne na rynkach zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ciech zaprasza trzy Polfy do handlowej spółki