Ciechanów pozywa Skarb Państwa ws. kosztów zadań zleconych

  • PAP
opublikowano: 22-03-2019, 15:49

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (PSL) złożył pozew wobec Skarbu Państwa, w którym miasto to domaga się zwrotu ponad 6 mln zł, jako dodatkowych kosztów, które poniósł tamtejszy samorząd na wykonywanie zadań zleconych z zakresu administracji rządowej w latach 2008-17.

Jak poinformował w piątek ciechanowski Urząd Miasta, kwota o którą upomina się od Skarbu Państwa, to wraz z ustawowymi odsetkami w sumie 6 mln 16 tys. 447,37 zł.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

"Takie właśnie dodatkowe koszty z własnego budżetu, poniósł miejski samorząd w związku z wykonywaniem zadań zleconych z zakresu administracji rządowej w latach 2008-17. Tymczasem kwota dotacji celowych ze Skarbu Państwa powinna być w pełni wystarczająca na realizację zleconych samorządowi zadań" – wyjaśnia swoje stanowisko Urząd Miasta Ciechanowa.

W komunikacie władze miasta informują jednocześnie, że pozew wobec Skarbu Państwa prezydent Krzysztof Kosiński złożył osobiście w piątek w Sądzie Okręgowym w Płocku.

"Zasada jest prosta: jeśli samorząd realizuje zadania zlecone przez rząd, to z budżetu państwa należy się dotacja w 100 proc. finansująca te zadania. Wyraźnie mówią o tym przepisy prawa. Samorządy do zadań rządowych jednak dopłacają, bo środki finansowe przekazywane przez państwo są niewystarczające. Skoro dokładamy pieniądze z budżetu miasta, to mamy mniej pieniędzy na remonty dróg czy nowe inwestycje" – powiedział Kosiński, cytowany w informacji prasowej ciechanowskiego Urzędu Miasta.

Zaznaczył przy tym, iż "sprawa nie ma charakteru politycznego, bo w latach, w których dotacja dla miasta była zaniżona i niezgodna z przepisami prawa, rządziły różne partie polityczne". "Jednakże w ostatnich latach sytuacja zaczęła się pogłębiać. Samorządy mają już dość, dlatego zdecydowaliśmy się walczyć o pieniądze naszych mieszkańców na drodze sądowej" – oświadczył Kosiński.

Informując o pozwie wobec Skarbu Państwa, Urząd Miasta oznajmił jednocześnie, iż prezydent Kosiński "deklaruje, że Ciechanów jest gotów udostępnić pozew i tym samym pomóc innym gminom i miastom w dochodzeniu należności przed sądami".

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

"Sprawa zaniżonych rządowych dotacji na zadania zlecone jest od dawna przedmiotem krytyki organizacji zrzeszających samorządy, w tym Związku Miast Polskich. Realizacja zadań zleconych jest obowiązkiem jednostek samorządu terytorialnego i nie mają one możliwości odmowy ich wykonania. Jednakże dotacje przyznane na ten cel pokrywają zaledwie część wydatków, które te zadania generują" – podkreślono w komunikacie ciechanowskiego samorządu.

Jak podał Urząd Miasta Ciechanowa, w pozwie wobec Skarbu Państwa "czytamy, że dochodzone roszczenie związane jest z nieadekwatnością dotacji celowej, o której mowa w art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przyznanej miastu przez budżet państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań z tego zakresu zleconych na podstawie ustaw przez kolejne rządy w latach 2008-17 w stosunku do rzeczywiście poniesionych przez miasto kosztów".

Urząd Miasta Ciechanowa podkreśla, że w sprawie, zwrócił się o opinię ekspercką do biegłego z zakresu ekonomii, finansów publicznych i przedsiębiorstw, audytu oraz rachunkowości, która dołączona jest do pozwu. Według tej opinii, którą cytuje w komunikacie ciechanowski samorząd, "obliczenia wskazują, że część poniesionych kosztów rzeczywistych, nie została pokryta z otrzymanych dotacji celowych", natomiast "przedmiotowe dotacje zgodnie z przepisami prawa, powinny zapewniać ich pełne wykonanie". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy