Czytasz dzięki

Cięcia podatków wsparły wzrost PKB w Chinach o prawie 1 proc.

opublikowano: 07-01-2020, 09:57

Według rządowych danych, wzrost gospodarczy Chin w 2019 r. został zdynamizowany o około 0,8 punktu procentowego po obniżkach podatków o wartości ponad 2 bln juanów (288 mld USD).

Krajowy Urząd Podatkowy podkreślił, że obniżka podatku była warta ponad 2 proc. PKB. Agencja Bloomberg szacuje, że oznacza to, że wartość nominalna gospodarki prawdopodobnie wzrosła do około 100 bln juanów na koniec 2019 r. w porównaniu z 92 bln w 2018 r.

Chiny, flaga
Zobacz więcej

Chiny, flaga Fot. Yegor Aleyev/TASS/Forum

Dochody podatkowe wzrosły ogółem o 1,8 proc. w ciągu 2019 r.  do około 14 bln juanów w 2019 r. choć spadały przez pierwsze dziewięć miesięcy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Dynamika wzrostu w całym roku była przy tym zdecydowanie niższa niż rok wcześniej, kiedy wyniosła 9,5 proc.

Tempo wzrostu dochodów spadło z powodu cięć, w tym obniżenia stawek podatku od wartości dodanej oraz wzrostu kwoty, którą gospodarstwa domowe mogłyby odliczyć od swoich dochodów. Ta – oceniona przez decydentów jako najbardziej agresywna obniżka podatków w historii - miała na celu zwiększenie inwestycji i konsumpcji.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy