Cięcie stóp jest już w cenach obligacji

Marek Knitter
opublikowano: 24-02-2003, 00:00

Na rynku obligacji ubiegły tydzień bogaty był w wydarzenia. Cena papierów 5-letnich przez pierwsze trzy dni cały czas szła ostro do góry, osiągając najwyższy w historii poziom cen (111,45 zł dla PS0507 i 101,60 zł dla PS0608 — rentowności poniżej 5,40 proc.). Pozostałe obligacje zachowywały się znacznie spokojniej, nie przełamując rentowności na poziomie 5,50 proc. Takie zachowanie rynku wynikało z jednego faktu — małej płynności PS0608 i związanej z tym niemożności pożyczenia tego papieru. W efekcie inwestorzy, którzy mieli krótkie pozycje, byli zmuszeni do odkupienia tych obligacji na rynku. Wsparciem była także ograniczona podaż obligacji na przetargu (tylko 2 mld zł) oraz niższa od oczekiwań inflacja. W efekcie aukcja PS0608 poszła bardzo dobrze (średnia rentowność wyniosła 5,42 proc.).

W drugiej części tygodnia nastroje jednak pogorszyły się — inwestorzy zagraniczni nie wykazywali już tak dużego zainteresowania polskimi papierami, podobnie zresztą jak lokalni gracze. Dobrą próbką nastrojów była czwartkowa aukcja dodatkowa, na której Ministerstwo Finansów nie otrzymało ani jednej oferty kupna. W efekcie rentowności papierów 5-letnich na rynku wtórnym obligacji wzrosły do 5,45 proc.

Ten tydzień będzie uzależniony przede wszystkim od rezultatów posiedzenia RPP. Obniżka o 25 pkt bazowych nie powinna wywołać większej reakcji, gdyż jest już wkalkulowana w ceny. Z punktu widzenia analizy technicznej, rynek powinien być pod presją sprzedających — rentowność papierów 5-letnich może spaść nawet do 5,6 proc. (110,55 zł dla PS0507).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cięcie stóp jest już w cenach obligacji