Czytasz dzięki

Ciekawość Pandory

Jacek Zalewski
opublikowano: 23-06-2006, 00:00

Ulepiona przez greckich bogów pierwsza kobieta, niejaka Pandora, wiedziona ciekawością namówiła swego męża Epimeteusza do wspólnego otwarcia boskiej puszki — i w świat wyfrunęły nieszczęścia do dzisiaj trapiące ludzkość, a ostała się nam tylko... nadzieja, mocno przywarta do dna puszki.

Ta mitologiczna historia zawsze przychodzi mi do głowy, gdy słyszę o próbach wyrywkowych nowelizacji Konstytucji RP. Od roku 1997 pozostaje nietknięta (poprawiono jedynie literówki, które wkradły się do oficjalnego tekstu) przede wszystkim dlatego, że umieszczone zostały w niej zabezpieczenia — nowelizację uchwala Sejm większością dwóch trzecich głosów (liczoną od obecnych na sali), a potem Senat musi sejmową wersję zatwierdzić większością bezwzględną, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian!

Zamiast rzeczowej dyskusji nad niedoskonałościami ustawy zasadniczej i zarysowania jakiejś spójnej koncepcji poprawek — rozpoczął się wyścig nie tyle szczurów, ile konstytucyjnych sępów, próbujących coś wyrwać dla realizacji swoich partyjnych interesów. Najświeższym przykładem jest ogłoszona przez Przemysława Gosiewskiego inicjatywa PiS zmierzająca do zmiany przepisów o samorządach zawodowych. Umożliwiłaby ona ostateczne pokonanie krnąbrnych korporacji prawniczych.

Budowniczowie IV Rzeczypospolitej już samo istnienie obecnej konstytucji uważają za nieszczęście rodem z puszki Pandory. Przyglądając się jednak wylewaniu fundamentów nowego ustroju — tym niemal codziennym kompromitacjom w decyzjach kadrowych, obchodzeniu niewygodnego prawa etc. — wypada wyrazić nadzieję, rodem z tejże samej puszki, że nasza ustawa zasadnicza przyjęta w referendeum w roku 1997 jak najdłużej pozostanie nietknięta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane