Ciemna strona białych zębów

opublikowano: 11-04-2019, 22:00

Piękny biały uśmiech ma swoją ciemną stronę — wynika z artykułu „MarketWatch”.

Nowe badania naukowe sugerują, że powszechnie stosowane i dostępne na rynku sposoby wybielania, tj. paski wybielające, mogą osłabiać zęby, a dentyści podzielają te obawy.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

— Wyniki badania dowodzą, że traktowanie zębów różnymi stężeniami nadtlenku wodoru, podobnymi do tych, które znajdują się w paskach wybielających, wystarczy, aby doprowadzić do zaniknięcia naturalnie występujących w nich białek kolagenowych — informuje w oświadczeniu Kelly Keenan, profesor chemii z Uniwersytetu w Sztokholmie, główna autorka badania.

Badanie przeprowadzono na prawdziwych ludzkich zębach (przekazanych do celów badawczych), które poddano wybielaniu paskami stosowanymi obecnie w gabinetach dentystycznych bądź samodzielnie przez pacjentów, zgodnie ze sposobem użycia rekomendowanym przez producenta. Okazało się, że poddawane takiej kuracji wybielającej zęby miały znacznie mniej kolagenu i innych białek w porównaniu z tymi, na których nie stosowano pasków. Autorzy badania podkreślają jednak, że nie było ono doskonałe.

— Te zęby [poddane badaniom — red.] były prawdopodobnie pozbawione wody i miały inny skład niż zęby znajdujące się w szczęce żyjącej osoby. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze jest śledzić postępy w badaniach, które pokazują nam, jak działają produkty będące w powszechnym użyciu — komentuje dr Ana Castilla, ortodontka i współautorka badania.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy