Cień drugiego kwartału

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 31-03-2014, 09:48

Ostatni dzień pierwszego kwartału zaczyna się w dobrych nastrojach. Trudno spodziewać się, aby zarządzający chcieli popsuć sobie humory – oraz wyniki – na koniec okresu rozliczeniowego. Ale uwaga, za rogiem może być korekta.

Pretekstów do udanego zamknięcia może być kilka. Po danych o inflacji z Niemiec i przede wszystkim z Hiszpanii (deflacja 0,2%) wzrosły znów spekulacje o możliwym luzowaniu ze strony EBC, który decyzję podejmie w czwartek. To pomogło europejskim indeksom już w ubiegłym tygodniu oraz sprawia, iż dziś kontrakty na DAX30, a za nim na WIG20, otworzyły się lukami wzrostowymi. W USA mamy w tym tygodniu serię danych makro i panuje ogólne przekonanie, iż wobec normalizacji pogody w marcu dane te będą dobre. Z jednej strony oznacza to, że Fed faktycznie może podnieść stopy wcześniej niż oczekiwano do niedawna, ale z drugiej strony będzie to miało miejsce przy szybkim wzroście gospodarczym. Wreszcie, w weekend mieliśmy wybory samorządowe w Turcji, które zdecydowanie wygrała partia premiera Erdogana, zdobywając aż 46% głosów. Rynki przyjęły te wyniki bardzo pozytywnie odbierając je jako gwarancję stabilności w tym kraju, która w ostatnich latach wcale nie była brana za pewnik.

Zamykając kwartał nie sposób odnotować nadzwyczaj mocnej sezonowości w koniunkturze giełdowej na najważniejszych rynkach po kryzysie finansowym. Mimo, iż okres od 2010 roku to wyraźna hossa, drugi kwartał przyniósł średnie spadki na S&P500, DAX30 i WIG20 przekraczające 3%! Co więcej, dla S&P500 i DAX stratne były 3 z 4 kwartałów w latach 2010-2013, zaś dla WIG20 wszystkie cztery kwartały. Jednocześnie dla S&P500 i WIG20 drugi kwartał jest jedynym, który w tym czasie przyniósł średnio straty (dla DAX minimalnie stratny jest jeszcze trzeci kwartał ze względu na fatalny rok 2011). Teoretycznie sezonowość na efektywnym rynku akcji nie ma prawa wystąpić. Dane za ostatnie lata pokazują jednak co innego, a tym razem argumentów za głębszą korektą też nie brakuje. Dlatego też optymizm na zamknięciu pierwszego kwartału powinien być okraszony nutą sceptycyzmu.
dr Przemysław Kwiecień CFA

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane