Cień pierwszej trumny

Jacek Zalewski
07-11-2003, 00:00

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie spodziewał się, że tragiczna wiadomość z Iraku o śmierci pierwszego polskiego żołnierza — wisząca w powietrzu od kilku tygodni — nadejdzie akurat przed zaplanowanym od dawna posiedzeniem Rady Gabinetowej. Oczywiście porządek obrad się nie zmienił, ale toczyły się one w cieniu pierwszej trumny.

Rada zwołana została dla wyciągnięcia wniosków z bardzo krytycznego raportu Komisji Europejskiej, ostatniego przed wejściem Polski do UE. Stosunek naszych decydentów do tego dokumentu jest dosyć wyważony. Raport nie zawiera przecież żadnych treści, które nie byłyby znane nam wcześniej. Z drugiej strony — spojrzenie chłodnym zewnętrznym okiem wyostrza kontrasty.

Same ogólne deklaracje polityków, że wszyscy musimy się zmobilizować, a także przekonanie premiera Leszka Millera, iż 1 maja 2004 r. Polska wejdzie do Unii Europejskiej — nie załatwiają sprawy. No jasne, że wejdzie! Nikt w Brukseli i w żadnej innej unijnej stolicy nawet sobie nie wyobraża, że mogłoby być inaczej. Chodzi tylko o drobiazg — w jakiej kondycji wejdziemy. Krytyka niesłuszna — w dziedzinach, w których KE przesadziła albo w których już nadrobiliśmy zaległości — nie stanowi problemu. Prawdziwym kłopotem staje się krytyka celna. Niestety, w raporcie właśnie tej drugiej jest najwięcej. Na razie jedyną konkretną decyzją premiera, zmierzającą do poprawy sytuacji w obszarach najgorzej ocenionych, jest ograniczenie roli Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej i przesunięcie jego kompetencji — oraz kadr — bezpośrednio do resortów.

Podtrzymując przypuszczenie bliskie pewności, iż od 1 maja 2004 r. rzeczywiście przekraczać będziemy bramki graniczne z napisem „EU”, wypada jednak wyrazić żal, iż najprawdopodobniej to właśnie my przejmiemy owego 1 maja od Grecji unijną czerwoną latarnię...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cień pierwszej trumny