Ciepła zima nie rozgrzała całej branży budowlanej

Kamil Zatoński
opublikowano: 19-02-2007, 00:00

Już dziewięć spółek, które zajmują się pracami wykonawczymi w budownictwie, opublikowało wyniki z IV kwartału. Koniec ubiegłego roku był wyjątkowy, bo pracom budowlanym sprzyjała wyjątkowo ciepła zima. Średnia temperatura w grudniu wynosiła około 5 stopni, wobec około 0 stopni rok wcześniej.

Pozytywny wpływ pogody jeszcze bardziej widoczny powinien być w wynikach tego kwartału, bo w stycz- niu średnia temperatura wynosiła około 4 stopni, wobec minus 6 przed rokiem. Na początku 2006 r. część prac bu- dowlanych wstrzyma- no, teraz nie było takiej potrzeby.

Aura sprzyjająca realizacji kontraktów to jedno. Inna sprawa to przełożenie tego na rezultaty firm. Opublikowane już raporty skazują, że dobra koniunktura w branży w połączeniu z korzystnymi warunkami nie musi oznaczać wyraźnej zmiany w fundamentach spółek. Tym razem więcej było rozczarowań niż niespodzianek.

Inwestorów zawiódł Remak, który pogłębienie strat tłumaczy opóźniającą się realizacją dwóch kontraktów i ujemną rentownością zleceń. To skutek rosnących kosztów zatrudnienia, niezbędnych do wywiązania się z umów. Na poziomie skonsolidowanym wciąż kiepsko prezentują się wyniki Mostostalu Warszawa, gdzie dodatni wynik finansowy udało się osiągnąć tylko dzięki zaksięgowaniu zysku ze sprzedaży nieruchomości.

Niewiele dobrego można powiedzieć o kondycji Budopolu (w całym 2006 r. sprzedaż spadła o 54 proc.) i Elektromontażu Warszawa, ale akurat te spółki najpierw muszą uporząd- kować pozaoperacyjne zaszłości.

Przed rokiem zdecydowała się na to Hydrobudowa Śląsk, która „wyczyściła bilans” i dzięki wsparciu nowego akcjonariusza (PBG) może się pochwalić trzykrotnym wzrostem przychodów w czwartym kwartale i bardzo wysoką rentownością. Tą najbardziej imponuje niedawny debiutant, Żurawie Wieżowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane