Cieplej na linii UKE - operatorzy

Magdalena Wierzchowska
22-03-2011, 00:00

Kilkaset milionów złotych może zostać w kieszeni telekomów.

Kilkaset milionów złotych może zostać w kieszeni telekomów.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) widzi duże szanse na porozumienie z operatorami w sprawie inwestycji w budowę sieci w tzw. białych plamach w zamian za łagodniejsze obniżki stawek międzyoperatorskich (MTR).

— Mamy otrzymać wnioski od operatorów w sprawie inwestycji do końca miesiąca. Wcześniej muszą uzyskać zgody rad nadzorczych, ale nie spodziewam się, by był z tym wielki problem — mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.

Niedawno UKE postraszył operatorów, że jeśli nie dogadają się z regulatorem, ten od początku lipca obniży im stawki o połowę z obecnych 0,1677 zł za minutę połączenia. Analitycy szacowali, że tylko w drugiej połowie tego roku operatorzy stracą 800 mln zł przychodów.

Porozumienie z operatorami powinno spowodować, że MTR będą obniżone do 0,152 zł za minutę od lipca 2011 r.

— Oprócz korzyści z tytułu mniejszych obniżek stawek hurtowych operatorzy będą mieli przychody z tytułu nieobniżonych stawek detalicznych. Te ostatnie szacujemy na 1 mld zł. Do tej pory w wyliczeniach dotyczących efektów obniżek MTR na rynek braliśmy pod uwagę tylko stawki hurtowe, a operatorzy mówili też o rynku detalicznym. Stąd brały się dysproporcje w wyliczeniach UKE i operatorów — mówi Anna Streżyńska.

UKE proponuje zamianę oszczędności z tytułu mniejszych obniżek MTR-ów na inwestycje. Kwoty dotyczą tylko rynku hurtowego, czyli bezpośrednich benefitów dla operatorów.

— W ciągu dwóch lat kwota inwestycji może się zwiększyć z dotychczas szacowanych 300 mln zł do 350 mln zł — mówi Anna Streżyńska.

Zmiana wynika z tego, że UKE wliczy operatorom w inwestycje okres od stycznia do lipca 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cieplej na linii UKE - operatorzy