Czytasz dzięki

Cieszy nas, że ktoś poszedł po rozum do głowy. Brawo!

JK
opublikowano: 09-05-2007, 00:00

Eksperci chwalą rząd za porzucenie kontrowersyjnych zapisów zawartych w pierwotnej wersji pakietu Kluski.

Jarosław Chałas

ekspert Business Centre ClubPowrót do koncepcji: spółka cywilna przedsiębiorcą, mógłby doprowadzić do zamieszania i zwiększyć niepewność obrotu gospodarczego. Dziwne byłoby też uznanie spółek cywilnych za przedsiębiorców na gruncie prawa publicznego, a na gruncie cywilnego już nie. Taki dualizm mógłby powodować problemy interpretacyjne i zamęt. Jeśli już, to należałoby także tym spółkom przyznać osobowość prawną w kodeksie cywilnym. Ale tak już było parę lat temu i widocznie nie sprawdziło się, skoro z tego zrezygnowano od 2001 r. Dlatego jestem przekonany, że słusznie odstąpiono od tego pomysłu, który budził zbyt wiele kontrowersji.

Prof. Andrzej Szumański

współtwórca kodeksu spółek handlowychZ pakietu mają wypaść zapisy o uznaniu spółek cywilnych za przedsiębiorców? I całe szczęście! To mądra decyzja. W innym wypadku rząd uczyniłby krok wstecz w regulacjach dotyczących organizacji i podmiotowości przedsiębiorstw w formie spółek.

Spółki cywilne z założenia nie są przeznaczone do bycia przedsiębiorcami, ale do innych, mniejszych inicjatyw niegospodarczych. Były już przypadki wykorzystywania spółek cywilnych uznawanych za przedsiębiorców do rozmaitych patologii i nadużyć.

Obecnie prawo przewiduje, że gdy spółka cywilna osiągnie wysokie obroty i rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą w większym zakresie, to jest przekształcana w spółkę jawną. Taka spółka jest wpisywana do Krajowego Rejestru Sądowego i jest przez sąd kontrolowana.

Katarzyna Urbańska

ekspert PKPP LewiatanGdy na poczatku lat 90. w Polsce tworzył się wolny rynek, powstało mnóstwo spółek cywilnych, ponieważ łatwo było je założyć, a opłaty z tego tytułu były niższe. Wykorzystywano je także do działalności gospodarczej. Jednak taka spółka nie jest do tego predestynowana. Powinna służyć mniejszym inicjatywom. Teraz powrót do starych rozwiązań byłby ogromnym błędem. Większe spółki cywilne osiągające odpowiednio duże obroty są przekształcane w spółki jawne i w takiej formie powinny działać na rynku. Dlatego popieramy odejście od pomysłu przyznania spółkom cywilnym statusu przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane