Ciężarówki powoli pną się do góry

Paweł Janas
22-11-2002, 00:00

Po dramatycznie niskich wynikach sprzedaży z początku roku jesień przyniosła ożywienie sprzedaży aut ciężarowych. Najlepiej wiedzie się należącemu do MAN-a Starowi oraz Volvo.

W przeciwieństwie do sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych (w przypadku których można mówić, że po 10 miesiącach tego roku doszło zaledwie do wyhamowania spadku sprzedaży) rynek ciężarówek coraz szybciej pnie się w górę. Od stycznia do końca października producenci i importerzy sprzedali 5137 aut o masie powyżej 6 ton. A to oznacza wzrost o 5,87 proc.

Najlepiej wiedzie się autom ważącym od 6 do 10 ton. Od początku roku do końca października sprzedano ich 1097 sztuk — o 19, 24 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Zdecydowanym liderem jest w tym wypadku marka Star, należąca do niemieckiego MAN-a. Firma sprzedała 279 pojazdów wobec 133 rok wcześniej.

Coraz lepiej idzie również sprzedaż najcięższych aut, ważących powyżej 16 ton. W tej kategorii klienci kupili 2930 pojazdów — o 9,49 proc. więcej.

— W tym segmencie wrzesień i październik były rekordowymi miesiącami pod względem sprzedaży. Sądzę, że rok powinien zakończyć ponad 10-proc. wzrostem. Coraz więcej firm transportu międzynarodowego decyduje się na wymianę starego, nie spełniającego już norm technicznych i ekologicznych, taboru — tłumaczy Marek Zawistowski, dyrektor marketingu Renault Polska.

W tej kategorii liderem pozostaje szwedzkie Volvo, które znalazło nabywców na 720 pojazdów wobec 687 w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Do pełni szczęścia stale brakuje poprawy wyników w segmencie aut ważących od 10 do 16 ton. Nadal czkawką odbija się na nim słaba kondycja krajowej dystrybucji. Do końca października sprzedaż wyniosła 1110 sztuk — o 11,62 proc. mniej niż rok wcześniej. Liderem sprzedaży pozostaje Star, który znalazł nabywców na 356 aut. Niestety, tym razem jest to wynik nieco słabszy od ubiegłorocznego, gdy do klientów trafiło 375 pojazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Ciężarówki powoli pną się do góry