Czytasz dzięki

Cimoszewicz: Nie musiałem płacić podatku przy zakupie akcji PKN

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-08-2005, 12:47

Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Włodzimierz Cimoszewicz przedstawił dziennikarzom ekspertyzę prof. Bronisława Ziemianina, z której wynika, że kupując akcje PKN Orlen za pieniądze córki i zięcia nie musiał płacić od nich podatku.

Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Włodzimierz Cimoszewicz przedstawił dziennikarzom ekspertyzę prof. Bronisława Ziemianina, z której wynika, że kupując akcje PKN Orlen za pieniądze córki i zięcia nie musiał płacić od nich podatku. 

Zgodnie z tą ekspertyzą - jak mówił Cimoszewicz - nieprawdziwa jest teza, że środki przekazywane na wykonanie zlecenia są pożyczką, a tym samym, że powstaje obowiązek zapłacenia podatku. "Opinia ta jest klarowna i jednoznaczna" - dodał marszałek.

Cimoszewicz przekazał ekspertyzę w odpowiedzi na zarzuty komisji śledczej ds. PKN Orlen, która zawiadomiła prokuraturę o nieprawidłowym wypełnieniu przez Cimoszewicza oświadczenia majątkowego za 2001 rok z kwietnia 2002 roku. Zdaniem posłów, zabrakło w nim informacji o akcjach PKN Orlen, jakie wówczas posiadał. Część posłów uważa też, że od pieniędzy jakie Cimoszewicz wziął od córki na zakup akcji powinien zapłacić podatek.

Marszałek przekazał też ekspertyzę prof. Marka Wierzbowskiego, który  - według Cimoszewicza - dochodzi do wniosku, że czynności podjęte przez niego w sprawie zakupu akcji PKN Orlen nie mogą być uznane jako wymagające zezwolenia na działalność maklerską.   

Cimoszewicz dysponuje też stanowiskiem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w której jest mowa o tym, że transakcja jednorazowa nieodpłatna, którą wykonał na rzecz swoich najbliższych, nie była prowadzeniem działalności maklerskiej wymagającej zezwolenia.

"W świetle tych ekspertyz nie można mieć wątpliwości, że prowadzona przeciwko mnie kampania propagandowa ma wyłącznie charakter polityczny i wyborczy" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane