Cisco nie sprostało oczekiwaniom

Tadeusz Stasiuk
10-02-2005, 00:00

Mimo niemal zdublowania zysku netto w drugim kwartale roku obrachunkowego, rynek dosyć słabo przyjął rezultaty Cisco Systems, największego na świecie producenta sprzętu sieciowego. Ostrożna postawa inwestorów to rezultat niższych od oczekiwanych przez analityków przychodów ze sprzedaży.

W zakończonym 31 stycznia kwartale kalifornijska spółka osiągnęła zysk netto 1,4 mld USD, co w przeliczeniu na jedną akcję daje 21 centów. W tym samym okresie poprzedniego roku było to odpowiednio 724 mln i 10 centów. Sprzedaż firmy wzrosła jednak „tylko” o 12 proc., do 6,06 mld USD. Specjaliści spodziewali się przychodów 6,13 mld USD. Niepokój inwestorów budzi fakt, że jest to już trzeci z rzędu raport słabszy od oczekiwanego. Na dodatek, spółka z San Jose zapowiedziała, że poprawy należy oczekiwać dopiero w IV kwartale.

Oczekiwania wobec Cisco są bardzo wygórowane. Firma od kilku lat znajduje się pod presją rynkowego rywala — Juniper Networks — i szybko rozwijających się konkurentów azjatyckich. Rozczarowanie graczy szybko znalazło odzwierciedlenie w wycenie, która w kilka minut po otwarciu handlu na Nasdaq opadła o blisko 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cisco nie sprostało oczekiwaniom