Citi podnosi opłaty

Wojciech Boczoń Bankier.pl
opublikowano: 28-05-2017, 22:00

Rosną prowizje za transakcje gotówkowe, pojawiła się też prowizja za przewalutowanie transakcji.

Nowy cennik dla kart kredytowych w Citi Handlowym zacznie obowiązywać od sierpnia 2017 r. Zawiera kilka podwyżek, ale nie za podstawowe operacje. Nie zmieniają się na przykład opłaty za obsługę karty. Rośnie natomiast z 6 do 8 proc. (minimum 10 zł) prowizja za wykonanie transakcji gotówkowej. Kartą z reguły płaci się bezgotówkowo, ale trzeba pamiętać, że transakcja gotówkowa to nie tylko operacja w bankomacie. To także przelewy z karty kredytowej. Wyjątek stanowią przelewy z karty wykonywane na pokrycie opłat związanych z mieszkaniem — czynsz, gaz itp. Jak wynika jednak z nowego regulaminu, ta usługa została wycofana, więc każdy przelew będzie traktowany jako transakcja gotówkowa.

To oznacza nie tylko dodatkową prowizję, ale także naliczanie odsetek bez okresu grace period. Obecnie za transakcję gotówkową Citi uznaje nawet płatność kartą na poczcie. To się jednak zmieni od sierpnia — w nowym regulaminie ta pozycja została wykreślona z definicji „transakcji gotówkowej”. Od 1 sierpnia pojawi się opłata w wysokości 10 zł za spłatę zadłużenia karty kredytowej w bankomacie.

Z 10 do 20 zł wzrośnie też opłata za wykonanie tej operacji w placówce. Pojawi się też niekorzystna prowizja dla osób, które używają kart Citi do zagranicznych zakupów. Od 1 września bank będzie naliczał 2 proc. od transakcji przewalutowanej dynamicznie z waluty oryginalnej na walutę rachunku karty. Do tej pory bank zarabiał na przewalutowaniu stosując własne kursy walut. Teraz doliczy jeszcze do tej operacji prowizję. Warto jeszcze odnotować, że pojawi się opłata za przesłanie kopii wyciągu mającego więcej niż 1 miesiąc na życzenie klienta — 5 zł za pdf.

Od sierpnia pięciokrotne błędne wprowadzenie Hasła 3D Secure powoduje zablokowanie możliwości wpisania hasła i będzie wymagało kontaktu z CitiPhone. To nie będzie się jednak wiązało z koniecznością aktywacji serwisu bankowości telefonicznej CitiPhone (i tym samym miesięczną opłatą).

Gotówka kosztuje

Kolejny bank wprowadza opłatę za pobieranie małych kwoty z bankomatu. Od sierpnia klienci Eurobanku będą musieli płacić 1,90 zł za pobranie z obcej maszyny kwot poniżej 100 zł. Obecnie posiadacze rachunków Classic, Active i Prestige mogą to robić za darmo. Wcześniej podobną decyzję podjęły mBank i Alior Bank. W mBanku nowa opłata obowiązuje od lutego 2017 r. i dotyczy wszystkich bankomatów – nawet tych uważanych za do tej pory za „własne”. Jeśli klient wypłaca mniej niż 100 zł, musi dodatkowo zapłacić 1,30 zł. Od lipca nową prowizję zacznie naliczać Alior Bank. Jeśli klient wypłaci z bankomatu Euronet mniej niż 100 zł, będzie musiał zapłacić 5 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Boczoń Bankier.pl

Polecane