Citi: „wyciskanie” krótkiej sprzedaży pociągnie S&P500 w górę

opublikowano: 09-02-2021, 11:59

Analitycy Citi uważają, że zamykanie pozycji przez grających na spadki kursów akcji będzie napędzało dalszy wzrost S&P500, informuje Reuters.

Analitycy banku wskazali, że w ubiegłym tygodniu tzw. krótka sprzedaż zamknęła pozycje wartości 10 mld USD, największe od kwietnia. W praktyce oznacza to, że inwestorzy kupowali akcje spółek, w przypadku których oczekiwali spadku kursu. Citi szacuje, że nadal nie zostały zamknięte generujące straty pozycje krótkiej sprzedaży wartości 21 mld USD.

- Jest potencjał dalszego wyciskania krótkiej sprzedaży wspierającego wzrost rynku przez tydzień lub dwa biorąc pod uwagę wielkość pozostałych pozycji – głosi raport banku cytowany przez Reutersa.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Analitycy Citi uważają także, że w przypadku osiągnięcia przez S&P500; wartości 4000 pkt. posiadacze długich pozycji na indeks mogą chcieć realizować zysk, co może potencjalnie hamować wzrost rynku w perspektywie krótkoterminowej.

W poniedziałek na zamknięciu S&P500; osiągnął rekordowe 3915 pkt. Indeks zyskał już 5 proc. w lutym, przypomina Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane