Citigroup: koniec aliansu saudyjsko-rosyjskiego załamie kurs ropy

opublikowano: 14-11-2017, 08:57
aktualizacja: 14-11-2017, 08:58

Ustalone przez Arabię Saudyjską i Rosję ograniczenie podaży ropy, które spowodowało wzrost jej ceny do najwyższego poziomu od 2,5 lat, musi być przedłużone, inaczej kurs surowca załamie się, przekonuje Ed Morse, szef analizy rynków towarowych w Citigroup.

Morse uważa, że inwestorzy zakładają obecnie dalsze przedłużenie pod koniec obecnego miesiąca  porozumienia o zmniejszeniu podaży ropy. Gdyby do niego nie doszło cena surowca spadłaby mocno, bo inwestorzy musieliby zamykać „długie” pozycje na rynku futures. Morse uważa, że podobnej reakcji można by oczekiwać, gdyby producenci ropy zdecydowali się na „półśrodki” w postaci przedłużenia porozumienia tylko o kilka miesięcy, czy opóźnieniu decyzji w tej sprawie do przyszłego roku.

- Cokolwiek by się stało, byłoby to sygnałem wyprzedaży – powiedział Morse.

Wypowiedź analityka Citigroup pojawiła się kilka godzin po tym jak sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo zadeklarował, że równowaga na rynku ropy jest coraz bliżej i redukcja wydobycia jest tylko „jedną z możliwych opcji”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Citigroup: koniec aliansu saudyjsko-rosyjskiego załamie kurs ropy