Citigroup ostrzega inwestujących w ropę WTI

opublikowano: 02-10-2018, 10:33

Cena ropy WTI może spaść w relacji do ceny ropy Brent najmocniej od 2013 roku, ostrzegają analitycy Citigroup.

Ropa WTI w kontraktach futures może być tańsza nawet o 15 USD od ropy Brent, uważa Ed Morse, szef analizy rynku towarowego w Citigroup. Powodem jest wzrost zapasów ropy w Cushing w stanie Oklahoma, największym hubie surowca w USA.

Notowania ropy WTI (niebieski) i Brent od grudnia 2013 roku
Zobacz więcej

Notowania ropy WTI (niebieski) i Brent od grudnia 2013 roku

Od połowy lipca różnica ceny między ceną ropy WTI a Brent wzrosła ponad dwukrotnie. Powodem jest coraz większa trudność amerykańskich firm wydobywających ropę ze złóż łupkowych z jej eksportem lub przerobem. W efekcie zapasy w Cushing rosły przez pięć z siedmiu ostatnich tygodni. W tym samym czasie ropa Brent drożała w związku z obawami, że zniknięcie ropy z Iranu spowodowane sankcjami USA spowoduje niedostateczną podaż surowca.

Obecnie różnica między kursem baryłki ropy Brent i kursem baryłki ropy WTI z grudniowych kontraktów wynosi ok. 9,65 USD. Gdyby wzrosła do 15 USD, jak prognozuje Morse, byłaby największa od grudnia 2013 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu