Citigroup pozwany za odrzucenie „siły wyższej”

opublikowano: 22-04-2021, 09:25

Kanadyjska firma pozwała Citigroup za to, że nie uznał powołania się na „siłę wyższą” w przypadku fali mrozów w Teksasie i zażądał ponad 100 mln USD za niedostarczony prąd, informuje Reuters.

Shannon Wind i Flat Top Wind, działający w Teskasie operatorzy farm wiatrowych należący do kanadyjskiego Innergex Renewable Energy musieli zatrzymać turbiny podczas fali mrozów, która sparaliżowała stan na początku roku. Obaj operatorzy mieli umowy na dostawę energii po określonej cenie dla Citi Energy, spółki Citigroup. Z powodu zatrzymania turbin nie mogli tego zrobić i powołali się na „siłę wyższą”. Citi to jednak zignorowało i zażądało wypłaty za energię, którą musiało kupić od innego dostawcy po bardzo zwiększonej z powodu kryzysu cenie, pisze Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Operatorzy farm wiatrowych twierdzą, że kwota, której zażądał bank, przekracza ich roczne przychody. Zarzucają Citigroup, że zawyżył kwotę roszczeń, czym może doprowadzić do ich upadku. Wskazują, że bank policzył sobie 9 tys. USD za 1 MWh energii kiedy normalna cena wynosi 22-26 USD. Domagają się od sądu, aby zakazał bankowi podejmowanie dalszych działań wobec nich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane