Citigroup: twarde dno ropy jeszcze daleko (WYKRES DNIA)

Marejk Wierciszewski
opublikowano: 11-03-2015, 11:52

Produkcja ropy będzie nadal rosnąć, tworząc presję na dalsze spadki jej notowań, dopóki ceny nie spadną poniżej gotówkowych kosztów zmiennych notowanych w droższych projektach, uważa Edward L. Morse z banku Citigroup.

Bieżące koszty gotówkowe wg metody produkcji i kraju (USD, oś pionowa). Na osi poziomej oznaczono skumulowane wolumeny produkcji wg poszczególnych typów projektów. Źródło: Citigroup, BusinessInsider.
Zobacz więcej

Bieżące koszty gotówkowe wg metody produkcji i kraju (USD, oś pionowa). Na osi poziomej oznaczono skumulowane wolumeny produkcji wg poszczególnych typów projektów. Źródło: Citigroup, BusinessInsider.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy notowania ropy brent obniżyły się o 47,7 proc., a ropa WTI jest o 51,3 proc. tańsza niż przed rokiem. To wcale nie musi oznaczać, że przecena surowca osiągnęła twarde dno, wynika z wykresu sporządzonego przez Edwarda L. Morse’a, szefa działu analiz rynków surowcowych w banku Citigroup. Gotówkowe koszty zmienne w poszczególnych grupach projektów wydobywczych są wciąż znacznie niższe niż obecne kwotowania ropy na rynkach. To oznacza, że producenci nie zaprzestaną wydobycia, nawet jeżeli przychody ze sprzedaży surowca nie będą pozwalały na osiąganie przez nich zysków.

Według specjalisty Citigroup amerykańskie projekty pozostaną otwarte, a wydobycie będzie rosło, dopóki brak możliwości przechowywania surowca nie doprowadzi do obniżenia cen poniżej kosztów zmiennych notowanych w droższych z nich. Do tej pory wydobycie wciąż rośnie, choć od października liczba odwiertów użytkowanych w USA spadła o 43 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marejk Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Citigroup: twarde dno ropy jeszcze daleko (WYKRES DNIA)