Ciułanie, a nie oszczędzanie

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz Bankier.pl
opublikowano: 06-11-2016, 22:00

Przy historycznie niskich stopach procentowych i inflacji na kontach oszczędnościowych na kokosy nie można liczyć.

Średnie oprocentowanie pięciu najlepszych rachunków oszczędnościowych dostępnych bez konieczności zakładania konta osobistego czy spełniania innych warunków w listopadzie wynosi 1,53 proc. w skali roku. Najlepszą ofertą może pochwalić się Toyota Bank. Oprocentowanie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego (gwarantowane do 31 grudnia 2016 r.) dla kwoty do 100 tys. zł wynosi 2,21 proc. w skali roku. Choć oferta jest dostępna bezwarunkowo, obowiązuje dość wysoka miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosząca 30 zł.

Bank zwraca ją klientowi, jeśli ten nie dokona w danym miesiącu wypłaty oszczędności. TOP 5 rachunków oszczędnościowych bez dodatkowych warunków pozostaje od dłuższego czasu bez większych zmian. Drugie miejsce zajmuje nadal oferta EKOprofit, czyli konto oszczędnościowe BOŚ Banku, które w podstawowym wariancie oprocentowane jest na 1,75 proc. w skali roku. Podium zamykają natomiast oferty kont oszczędnościowych BGŻ Optima i Raiffeisen Polbanku, których podstawowe oprocentowanie wynosi 1,50 proc. w skali roku.

Najlepsze konta oszczędnościowe utrzymują od dłuższego czasu stawki oprocentowania wynoszące 3 proc. w skali roku, ale oferowane są wyłącznie klientom gotowym spełnić dodatkowe warunki. Często promocyjne oprocentowanie obowiązywać będzie zazwyczaj tylko w pierwszych miesiącach trwania umowy.

Większość promocyjnych rachunków oszczędnościowych skonstruowanych jest w taki sposób, aby związać klienta przynajmniej jeszcze jedną umową — dotyczącą prowadzenia tradycyjnego ROR. Pojawiają się też inne warunki, jak konieczność zapewnienia na tym rachunku określonych wpływów czy aktywnego korzystania z wydanej do konta karty debetowej. Liderem zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych z dodatkowymi warunkami pozostaje od dłuższego czasu Orange Finanse.

W ramach trwającej promocji można tu uzyskać 3,50 proc. w skali roku, które będzie obowiązywać do kwoty 10 tys. zł i jedynie przez pierwsze 6 miesięcy. Oferta ta kierowana jest wyłącznie do klientów Orange posiadających abonamentowe usługi mobilne, którzy założą tradycyjny ROR w Orange Finanse i będą aktywnie korzystać z wydanej do niego karty debetowej. Drugie miejsce zestawienia należy do dwóch ofert, na których można uzyskać stawkę 3 proc. w skali roku. Mowa o propozycjach eurobanku i BOŚ Banku. Rachunek oszczędnościowy Ekstra Zysk eurobanku ze stawką 3 proc. to oferta kierowana do nowych klientów otwierających jedno z kont osobistych (pakiet Prestige, Active lub Classic).

Podane oprocentowanie będzie naliczane wyłącznie przez pierwsze 3 miesiące dla kwoty do 30 tys. zł. Nadwyżka powyżej tej kwoty będzie oprocentowana stawką 2 proc. Na rachunku EKOprofit BOŚ Banku 3 proc. mogą uzyskać wyłącznie klienci, którzy posiadają tam rachunek z wpływami świadczenia z programu Rodzina 500 plus, aktywną kartę debetową, a na konto oszczędnościowe przelewać będą minimum 500 zł miesięcznie. Jest jeszcze jeden warunek — wyższe oprocentowanie będzie przyznane osobom, które w danym kwartale nie dokonały wypłat gotówkowych lub bezgotówkowych z rachunku oszczędnościowego.

Dla klientów nieotrzymujących świadczenia 500+, ale na których konto osobiste wpływa minimum 1 tys. zł miesięcznie, oprocentowanie promocyjne wynosi 2,75 proc. w skali roku. Podium zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych z dodatkowymi warunkami zamyka oferta Idea Banku. Na 2,80 proc. na oszczędnościowym Koncie Zyskownym mogą liczyć klienci posiadający tam również konto osobiste (na które miesięcznie wpływa minimum 1 tys. zł) i aktywnie korzystający z wydanej do tego konta karty debetowej. Wskazana stawka obowiązuje jednak tylko dla kwoty do 10 000 zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu