Ciurzyński myśli o Wyspie Spichrzów

  • Anna Pronińska
opublikowano: 08-07-2013, 00:00

Gdańscy samorządowcy pompują miliony w tereny, na których oko zawiesił były szef Polnordu.

W grudniu 2009 r. strzeliły w Gdańsku korki od szampana. Miasto znalazło inwestora, który miał zagospodarować położoną w śródmieściu Wyspę Spichrzów. Giełdowy Polnord się jednak z tego projektu wycofał. Miasto jednak jest zdeterminowane, by doprowadzić projekt do skutku. Samorząd pracuje nad uatrakcyjnieniem terenu liczącego 2,6 ha.

Zobacz więcej

Wojciech Ciurzyński, szef Multibudu, szacuje wartość inwestycji na Wyspie Spichrzów na 0,5 mld zł. [FOT. WM]

— Inwestujemy w umacnianie nadbrzeża, na co przeznaczymy 23 mln zł m.in. z dotacji unijnych. Zamierzamy też uzbroić teren, co pochłonie 12-15 mln zł. Do tej pory inwestorów przerażała wizja rozpoczynania inwestycji od podstaw — mówi Magdalena Kuczyńska z gdańskiego ratusza.

Wyspę już uprzątnięto. Mają tam także powstać pomosty do cumowania i alejki. Teren będzie oświetlony i monitorowany. Podświetlone mają być zabytkowe spichlerze. Na wyspie mogłyby powstać mieszkania, lokale usługowe i hotel.

— Polnord zrezygnował ze względów finansowych. Będziemy szukać inwestorów — albo na pojedyncze działki, albo na całość terenów. To drugie rozwiązanie jest preferowane. Widzimy zainteresowanie inwestorów — zapewnia urzędniczka ratusza. Na pewno nie ma wśród nich Polnordu, który nie chce dwa razy wchodzić do tej samej rzeki. Wśród zainteresowanychjest był prezes giełdowego dewelopera — Wojciech Ciurzyński, który kieruje obecnie firmą Multibud.

— Montuję konsorcjum, do którego może dołączyć giełdowa firma z sektora budowlanego. Miasto chce mieć poważnych partnerów, by znowu uruchomić projekt. Jestem zwolennikiem, by inwestycja była realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Będzie najlepsza dla samorządu, który dzięki niej będzie zarabiał przez lata. My chcemy być operatorem finansującym przedsięwzięcie, a miasto aportem niech wniesie grunt — mówi Wojciech Ciurzyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu