CL i Emax: efekty komplementarności oferty i redukcję kosztów

Internet Securities
opublikowano: 29-05-2006, 15:10

Po fuzji ComputerLandu i Emaksu spółki te liczą, że ich oferty będą się dobrze uzupełniały. Ma to szybko przynieść efekty finansowe, szczególnie w dynamicznie rosnącym rynku informatyki dla sektora publicznego i energetycznego, gdzie pozycja obydwu firm jest mocna.

Po fuzji ComputerLandu i Emaksu spółki te liczą, że ich oferty będą się dobrze uzupełniały. Ma to szybko przynieść efekty finansowe, szczególnie w dynamicznie rosnącym rynku informatyki dla sektora publicznego i energetycznego, gdzie pozycja obydwu firm jest mocna.

Spółki liczą też na znaczną – do dwudziestu kilku milionów złotych – redukcję kosztów, poinformowali przedstawiciele łączących się firm na poniedziałkowej konferencji prasowej.

„Po przejrzeniu naszej oferty wniosek jest taki, że jest to oferta bardzo komplementarna. Ta komplementarność będzie bardzo widoczna” – powiedział prezes Emaksu Piotr Kardach, który w spółce po fuzji będzie pełnił funkcje wiceprezesa.

Prezes ComputerLandu Michał Danielewski widzi duży potencjał synergii przychodowych, chociaż spółki nie przygotowały jeszcze dokładnych szacunków dotyczących takich efektów.

„Wzmocnienie naszej pozycji nastąpi w dwóch najmocniej rosnących sektorach – sektorze publicznym i energetyce” – powiedział Danielewski.

Kardach powiedział, że wstępne szacunki synergii przychodowych spółki przedstawią w ciągu kilku tygodni.

Po stronie kosztów spółka również jeszcze nie oceniła dokładnie jakiego rzędu oszczędności może przynieść fuzja, ale teoretycznie mogą one przekroczyć 20 mln zł.

„Standardowo przy tego typu transakcjach synergie kosztowe są między 3% a 5% kosztów, a roczne koszty obydwu firm to 500 mln zł, więc 5% daje ponad 20 mln zł. Nie oszacowaliśmy jeszcze tych efektów, ale nawet gdyby było to tylko 3% i tak przyniesie to 15 mln zł oszczędności ” – powiedział Tomasz Sielicki, prezydent grupy Computerlandu.

Dodał, że koszty zostaną zmniejszone m.in. w administracji i sprzedaży.

ComputerLand ocenia, że uda się przeprowadzić jednocześnie proces połączenia z Emaksem i projekt restrukturyzacji ComputerLandu.

„Wskaźniki jakie osiąga Emax są zbieżne z tymi jakie chcemy osiągnąć dzięki programowi Colorado. Dzięki połączeniu z Emaksem zwiększymy też wartość obrotów u kluczowych klientów (zgodnie z koncentracją sprzedaży jaką zakłada restrukturyzacja)” – powiedział Danielewski.

ComputerLand i Emax zawarły w piątek porozumienie przewidujące połączenie obydwu spółek. Umowa zakłada, że ComputerLand kupi od głównych akcjonariuszy Emaksu akcje uprawniające do wykonywania 64,94% głosów na walnym zgromadzeniu poznańskiej spółki. Transakcja zakupu akcji ma się zakończyć w czwartym kwartale tego roku, a fuzja ma być sfinalizowana w drugim kwartale przyszłego roku.

Za akcje Emaksu Computerland zapłaci gotówką i akcjami, a łączna wartość transakcji jest szacowana na 176,3 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane