CL nie chce grać z Emaxem

Mariusz Zielke
opublikowano: 12-05-2005, 00:00

Computerland oprotestował decyzję o dopuszczeniu poznańskiego Emaxu do konkursu wartego 220 mln zł. Inni składają protesty w UZP.

Kolejna odsłona batalii o kontrakt na budowę wartego 52 mln EUR (około 220 mln zł) systemu ochrony granicy lądowej. Computerland (CL) — jedna z największych polskich firm IT i lider jedynego konsorcjum, które pierwotnie zostało zakwalifikowane do dalszego etapu — oprotestował decyzję Straży Granicznej (SG) o dopuszczeniu do przetargu Emaxu. Inne konsorcja, które protestowały najpierw do SG, teraz zapowiadają skierowanie sprawy do Urzędu Zamówień Publicznych (UZP).

SG otrzymała 12 ofert w dwuetapowym przetargu. W pierwszym miała oceniać tylko referencje i najlepszych 7 ofert dopuścić do drugiego etapu. Tymczasem — ku zaskoczeniu większości obserwatorów — ze względów formalnych odrzucono 11 ofert, pozostawiając w grze tylko konsorcjum pod wodzą CL (m.in. z Siemensem). Zaprotestowało 9 konsorcjów, a komisja przetargowa uznała jeden z tych protestów — poznańskiego Emaxu. Zdaniem CL, decyzja komisji była jednak nieprawidłowa i dlatego warszawski integrator ją oprotestował.

Czarne na białym

— Ponieważ zgodnie z prawem mamy dostęp do treści ofert, wiemy, że konsorcjum Emaxu nie złożyło wymaganych dokumentów. I nie był to przysłowiowy brak przecinków czy błąd numeracji stron — mówi Michał Michalski, rzecznik Computerlandu.

Z informacji „PB” wynika, że część firm, których protesty odrzucono, zamierza złożyć odwołania do UZP. Ale nie wszyscy. Przynajmniej dwaj oferenci pogodzili się z porażką (m.in. niemiecki Atlas, który walczy o kontrakt na granicę morską). Niektóre firmy straszą, że jeśli przetarg tak się zakończy, uruchomią lobbystów i kanały dyplomatyczne.

Jeden z wielu

Przetarg na budowę systemu ochrony jest jednym z wielu projektów prowadzonych przez SG za pieniądze unijne. Najwięcej środków SG dostanie z funduszu Schengen. Dzięki nim straż m.in. zmodernizuje infrastrukturę, zakupi nowy sprzęt, stworzy centrum przetwarzania danych. Łącznie inwestycje SG są planowane na 232,5 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CL nie chce grać z Emaxem