CLiF: układ nie przeszedł

Radosław Omachel
opublikowano: 05-03-2002, 00:00

Wierzyciele CLiF odrzucili propozycje układowe głosami banków. Nie oznacza to końca leasingodawcy, ale jego szanse na przetrwanie są małe.

Na piątkowym spotkaniu wierzycieli postawionego w stan upadłości Centrum Leasingu i Finansów odbyło się głosowanie nad złożonymi przez CLiF propozycjami układowymi. Zgodnie z ujawnionymi wczoraj wynikami, wzięło w nim udział 111 z 220 uprawnionych wierzycieli. 90 głosowało za układem, a 20 było przeciw. Tyle tylko że liczniejsza grupa reprezentowała zaledwie 3,7 proc. kapitału uprawnionego do głosowania. Reprezentanci zdecydowanej większości (90,7 proc.) uprawdopodobnionych wierzytelności byli przeciwni porozumieniu z CLiF. Zdaniem Jerzego Bańki, doradcy prawnego prezesa Związku Banków Polskich, decyzja zgromadzenia wierzycieli nie musi oznaczać definitywnego zakończenia negocjacji z CLiF.

— Szanse na porozumienie stopniały jednak do minimum. Wierzyciele dali do zrozumienia, że propozycje układu nie są atrakcyjne i jeżeli ktoś miałby na nich skorzystać, to głównie CLiF. Wierzyciele nie widzieli możliwości zaspokojenia roszczeń — uważa Jerzy Bańka.

Decyzja zgromadzenia oznacza, że banki przejmą leasingowane samochody, o ile sąd wyda decyzję o wyłączeniu ich z masy upadłości. Kredyt Bank i BPH PBK, należące do największych wierzycieli, nie skomentowały wczoraj decyzji zgromadzenia wierzycieli.

Kilka tygodni temu CLiF zaproponował bankom rozliczenie z leasingowanych przedmiotów z 15-proc. marżą. Banki, które kredytowały zakup przedmiotów przeznaczonych do leasingu, miały stać się ich właścicielami na podstawie umów przewłaszczenia. Uzyskane środki miały być przeznaczone na spłatę podmiotów posiadających obligacje CLiF.

Przedstawiciele spółki nie komentowali decyzji wierzycieli. CLiF raczej tanio skóry nie sprzeda i będzie opóźniał postępowanie upadłościowe. Być może dojdzie do procesu, który rozstrzygnie, czy odstąpienie CLiF od umów z bankami było skuteczne. Spółka upiera się, że tak. Banki twierdzą, że nie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CLiF: układ nie przeszedł