CLiF wreszcie porozumiał się z Kredyt Bankiem

Beata Tomaszkiewicz
15-04-2005, 00:00

CLiF zawarł najtrudniejsze z porozumień i myśli o zyskach. Coraz więcej wskazuje na to, że zostanie na rynku leasingu.

Po czterech latach konfliktu Centrum Leasingu i Finansów (CLiF) udało się zawrzeć porozumienie z Kredyt Bankiem, który występował wcześniej o jego upadłość.

— Ugoda, którą podpisaliśmy, rozwiązuje wszelkie roszczenia. CLiF staje się uprawniony do wierzytelności i jest właścicielem rzeczy oddanych w leasing — wyjaśnia Dariusz Baran, prezes CLiF.

Klienci będą mogli kontynuować umowy z CLiF i wykupywać przedmioty leasingu.

Szansa na kapitał

Szef CLiF nie chce ujawnić wartości roszczeń, jakie obejmuje ugoda. Do tej pory spółka domagała się od Kredyt Banku zwrotu 89 mln zł za przewłaszczony majątek.

— Dzięki tej ugodzie zysk CLiF za 2005 r. będzie znaczący — mówi Dariusz Baran.

W ubiegłym roku spółka zawarła ugody z BZ WBK i Bankiem Przemysłowym (obecnie Getin Bank) oraz Bankiem BPH. Dotyczyły one jednak niewielkich kwot. Z braku kapitału firma nie mogła powrócić do rozwijania działalności leasingowej. Równocześnie konflikty blokowały jej drogę do pozyskania finansowania na rynku. Od ubiegłego roku wstrzymywana jest m.in. emisja obligacji.

— Gdyby doszło do ugód, nasz standing finansowy zdecydowanie by się poprawił. Łatwiej by nam się rozmawiało z potencjalnymi nabywcami obligacji — mówił miesiąc temu Dariusz Baran.

Kolejne światełko

Jednak ugoda z Kredyt Bankiem nie kończy sporów CLiF z bankami. Postępowania toczą się jeszcze przeciwko PKO BP, Pekao, BGŻ i BWE — ogółem na kwotę około 60 mln zł.

Jak wynika z naszych informacji, CLiF jest bliski porozumienia z jeszcze jednym bankiem. Czyżby z BGŻ? To ten bank był partnerem Kredyt Banku, gdy w 2001 r. oba składały do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości CLiF. Przypomnijmy, że w maju 2003 r. Sąd Najwyższy uznał wniosek o kasację upadłości, a w grudniu sąd gospodarczy definitywnie go oddalił. Jednak CLiF nie udało się odzyskać utraconej pozycji na rynku leasingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CLiF wreszcie porozumiał się z Kredyt Bankiem