Co dalej z cenami złota?

Paweł Grubiak, prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 29-12-2020, 11:08

Na rynkach surowcowych, podobnie jak na całym szerokim rynku finansowym, końcówka roku jest okresem podwyższonej nerwowości. Wynika to z faktu, że nadal ważą się losy takich kwestii jak kolejny amerykański program stymulujący gospodarkę czy też Brexit, czyli spraw, które powinny zostać rozwiązane już jakiś czas temu.

Niepewność inwestorów jest widoczna również na rynkach walutowych. Amerykański dolar, którego wartość jest negatywnie skorelowana z cenami złota, co prawda pozostaje w długoterminowym trendzie spadkowym, ale ostatnie dni na indeksie tej waluty przynoszą konsolidację.

To wszystko nie pozostaje bez znaczenia dla rynku złota. Notowania złota są na drodze do zakończenia bieżącego miesiąca, oraz całego roku, na dużym plusie. Pandemia COVID-19 okazała się głównym zagadnieniem, którym zajmowały się media oraz inwestorzy w mijającym 2020 roku. Wniosła ona do globalnej gospodarki wiele niepewności, a to sprzyjało zwyżkom cen złota. Na początku sierpnia cena kruszcu przekroczyła barierę na poziomie 2000 USD za uncję.

W późniejszych miesiącach notowania złota już kierowały się w dół i odreagowały część wcześniejszych zwyżek. Nadal jednak pozostają one na poziomach wyraźnie wyższych niż w pierwszej połowie bieżącego roku.

Obecnie notowania złota walczą o zakończenie 2020 roku powyżej bariery na poziomie 1900 USD za uncję. Na razie poziom ten jest skutecznym technicznym oporem. Dużo jednak pod koniec tego roku będzie zależało od sytuacji na wykresie amerykańskiego dolara, a ta z kolei jest zależna od rozwoju sytuacji gospodarczo-politycznej. Inwestorzy przyglądają się teraz głównie głosowaniu nad pakietem stymulacyjnym w USA, który najprawdopodobniej zostanie ustanowiony. To powinno przełożyć się na presję spadkową na notowania amerykańskiego dolara, a co za tym idzie, pomóc notowaniom złota we wzrostach. Jednak reakcja inwestorów może być niewielka, ponieważ już wcześniej oczekiwano, że nowy stymulus w USA, mimo perturbacji politycznych, w końcu zostanie ustanowiony.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane