Co dalej z europejskim rynkiem akcji

Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
25-09-2014, 10:17

Chyba powoli przyzwyczajamy się, że często na rynku złe „newsy” oznaczają dobre „newsy”.

Tak było wczoraj w przypadku odczytu indeksu Ifo w Niemczech, który zniżkował już kolejny raz z rzędu. Gdyby było tego mało, odczyt znalazł się znacznie poniżej rynkowego konsensusu, który i tak zapowiadał spadek.

Podczas wczorajszej sesji początkowo, tuż przed publikacją wyniku, główne europejskie indeksy zanurkowały głęboko w dół. Część inwestorów mogła się spodziewać, że po tak fatalnym odczycie nastroje ulegną jeszcze większemu pogorszeniu, głównie ze względu na to, że widać już gołym okiem, że europejska gospodarka po prostu kuleje. Jednak kolejna słaba figura, ponownie rozbudziła nadzieje inwestorów na jeszcze większą stymulację rynku ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Szczególnie, że pierwsza transza programu TLTRO rozczarowała, a perspektywy na tą grudniową również nie są najlepsze. Draghi w swojej polityce będzie musiał się posunąć jeszcze dalej, choć nie w przypadku stóp procentowych, gdyż bankier zapowiedział, że osiągnęły one już dolną granicę. Zapowiedziany skup ABSów prawdopodobnie zostanie w końcu rozszerzony o rządowe obligacje, co powinno być przyjęte euforią na rynku akcyjnym. Dzisiaj po dosyć płaskim otwarciu, na godzinę 10:10 najważniejsze europejskie indeksy umiarkowanie rosną. CAC 40: , DAX: , FTSE 100: .

Po ostatnio dużych spadkach, gdzie S&P 500 sięgnęło prawie miesięcznych minimów, wczoraj mieliśmy bardzo dobrą sesję na Wall Street. S&P 500 ponownie znalazł się blisko 2000 pkt., rosnąć na koniec sesji o 0,78%. Jeszcze lepszymi wynikami mogły pochwalić się DJIA: 0,90% oraz Nasdaq: 1,03%. Wczoraj po raz pierwszy od piątku dobrą sesję zaliczył chiński gigant z branży e-commerce, który po swoim debiucie zanurkował ponad 4 dolary w dół. Wczoraj notowania zamknęły się na poziomie 90,57 USD, gdzie akcje urosły podczas sesji o 3,9%.

Dobry poranek zalicza także polska giełda, gdzie najważniejszy warszawski indeks WIG 20 rośnie o 0,80%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Ważne , Flesz , PO , S&P

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Co dalej z europejskim rynkiem akcji