Co decyduje o skuteczności restrukturyzacji firmy?

Dariusz Kwiatkowski, radca prawny, partner zarządzający kancelarii restrukturyzacyjnej Kosmal & Kwiatkowski
opublikowano: 17-10-2018, 22:00

Co do zasady do skutecznej restrukturyzacji firmy potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, zaufanie wierzycieli i czas.

Pieniądze (nawet zarobione w przyszłości) do spłaty wierzycieli, zaufanie wierzycieli, którzy wyrażą zgodę na zawarcie układu z dłużnikiem oraz czas potrzebny do przeprowadzenia odpowiednich działań restrukturyzacyjnych. Te wszystkie elementy można uzyskać poprzez postępowania restrukturyzacyjne i doświadczenie doradcy restrukturyzacyjnego. Nie każde postępowanie restrukturyzacyjne kończy się jednak sukcesem i należy zastanowić się nad tym, co o tym decyduje.

Po pierwsze, kluczem do udanej restrukturyzacji jest to, żeby przedsiębiorstwo przynajmniej w swojej zasadniczej części przynosiło zyski lub możliwe było doprowadzenie do generowania przez nie zysków w przewidywalnej przyszłości. Bez tego trudno jest cokolwiek zaproponować wierzycielom. Po drugie, po stronie wierzycieli konieczne jest zaufanie do dłużnika, pozwalające na zagłosowanie za propozycjami układowymi przez niego zgłoszonymi. Co do zasady doradca restrukturyzacyjny podnosi poziom zaufania do dłużnika, nigdy jednak nie wiadomo, jaki jest poziom bazowy w chwili rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego, dlatego trudno prorokować, czy będzie to poziom wystarczający. Po trzecie, konieczny jest czas na wdrożenie środków restrukturyzacyjnych, którymi mogą być dezinwestycje lub reorganizacja firmy, a czasami tylko i wyłącznie rozciągnięcie spłaty wierzycieli w czasie, czy wprowadzenie okresu karencji w spłacie.

Doświadczenie pokazuje, że zdarza się tak, że firma mimo zawarcia układu nie generuje zysków i układ upada. Zdarza się i tak, że firma jest rentowna, ale wierzyciele utracili zaufanie do niej i, mimo że nie jest to racjonalna decyzja, głosują przeciw układowi. Czas na podjęcie restrukturyzacji jest najmniejszym problem, bo jego zazwyczaj jest wystarczająco, ponieważ gwarantuje go prawo restrukturyzacyjne. Wynika z tego, że wszystkie trzy czynniki muszą być zagwarantowane jednocześnie.

Jest jednak jeden element wspólny, który w dużej mierze warunkuje skuteczność. To czas, w którym rozpoczynamy proces restrukturyzacji. Zależność w tym zakresie jest prosta. Im szybciej złożony zostanie wniosek o otwarcie restrukturyzacji, tym większe jest prawdopodobieństwo zawarcia układu i przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji. Można to wszystko połączyć z powyżej wskazanymi elementami. Im szybciej złożony wniosek, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozkładu organizacyjnego firmy, a tym samym rozkładu zdolności do generowania zysków. Natomiast im później złożony wniosek, tym większe zdenerwowanie i brak zaufania po stronie wierzycieli. Im dłużej przedsiębiorstwo prowadzone jest źle, tym więcej czasu potrzeba na jego naprawienie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Kwiatkowski, radca prawny, partner zarządzający kancelarii restrukturyzacyjnej Kosmal & Kwiatkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu