Co grozi za ukrywanie przychodów przed fiskusem

ALEKSANDER GIEHSMANN, adwokat, Kancelaria Adwokacka AGK
18-01-2017, 22:00

Kiedy rząd kontynuuje prace nad reformą systemu podatkowego, przedsiębiorcy nie śpią. Część z nich głośno wyraża obawy, że nowy system doprowadzi do nałożenia na nich większych restrykcji finansowych.

 Duża część sceptyków zaczęła przymierzać się do przeniesienia biznesu za granicę, np. do Czech. Inni natomiast zapowiadają zejście do szarej strefy. Szczególnie wśród osób prowadzących indywidualną działalność słychać głosy, że w związku z planowanymi zmianami nie będą ujawniać swoich dochodów fiskusowi. Popularność takich zapowiedzi wiąże się także z liberalizacją sankcji podatkowych za nieujawnianie źródeł przychodów, która nastąpiła 1 stycznia 2016 r. Ale czy rzeczywiście osoby ukrywające swoje przychody nie muszą obwiać się żadnych poważnych konsekwencji?

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje zmieniona ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do ustawy wprowadzono rozdział 5a, który reguluje kwestię opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Dzięki tym przepisom nie jest już naliczany automatycznie podatek od szeroko pojmowanych przychodów nieujawnionych według stawki 75 proc. Nieujawniony przychód jest opodatkowany tą stawką wyłącznie wtedy, gdy w postępowaniu nie dojdzie do ustalenia źródła pochodzenia nieujawnionych uprzednio przychodów i ich wysokości. Gdy źródło przychodów i ich wysokość zostanie ustalona, podatnik jest zobowiązany tylko do odprowadzenia podatku wg stawki odpowiedniej dla tego typu źródła przychodu. Istotne jest, że to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia źródła pochodzenia

przychodów, które nie zostały wcześniej ujawnione. Jeśli przychody będą starsze niż pięć lat, wystarczy jednak, że podatnik jedynie uprawdopodobni ich pochodzenie. Opisany obowiązek nie będzie ciążył na nim, gdy nieujawnione przychody są znane fiskusowi z urzędu lub możliwe do ustalenia przez niego na podstawie rejestrów, do których ma dostęp.

Podatnicy nieujawniający swoich przychodów nie mogą jednak zapominać, że poza wszczęciem przeciwko nim postępowań podatkowych grozi im również odpowiedzialność karnoskarbowa. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności od 5 dni do 5 lat, albo obu karom łącznie. Jeśli wartość uszczuplonego podatku nie przekracza 200 wysokości minimalnego wynagrodzenia, to ustawa nie przewiduje kary pozbawienia wolności. Podatnik w takiej sytuacji musi obawiać się jedynie kary grzywny. Kara grzywny nie jest jednak jedyną dolegliwością dla podatnika. Skazanie za nieujawnienie przychodów będzie wiązało się również z wpisem do Krajowego Rejestru Karnego. Dlatego też, gdy organ już zacznie prowadzić przeciwko nam postępowanie, warto zastanowić się nad dobrowolnym poddaniem odpowiedzialności. Jest to niejako układ, na mocy którego podatnik musi zapłacić określoną grzywnę, jednak tym samym unika wpisu do Krajowego Rejestru Karnego, tzn. jest nadal uważany za osobę niekaraną. Ukrywanie swoich przychodów może zakończyć się wszczęciem nie tylko postępowania podatkowego, ale również karnoskarbowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ALEKSANDER GIEHSMANN, adwokat, Kancelaria Adwokacka AGK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Co grozi za ukrywanie przychodów przed fiskusem