Co ma królowa Elżbieta - najdłużej panująca władczyni brytyjska

AD, Bloomberg
09-09-2015, 11:54

Im dłużej panuje, tym mniej uposażona się wydaje - tak królową Elżbietę II podsumował Bloomberg pisząc o majątku królowej w historycznym dniu, w którym staje się ona najdłużej panującym brytyjskim monarchą.

Królowa nie jest najbogatszą Europejką, trudno ją w ogóle postawić w jednym rzędzie z innymi najbogatszymi paniami starego kontynentu. Jej wyliczony na 425 mln USD majątek wygląda niczym pierścionek z odpustu przy diamentach, do których można porównać 32 mld USD posiadane przez dziedziczkę fortuny L'Oreala Liliane Bettencourt.

Tak w porównaniu do najbogatszej Europejki i najbogatszego Brytyjczyka wygląda majątek Królowej (infografika za Bloomberg.com)

W porównaniu do innych:

- Królowa jest jedynie służącą monarchii. Nie jest tak bogata jak wszyscy sądzą, że jest - przypomina Sally Bedell Smith, autorka jej biografii.

Tytularnie należą do królowej prestiżowe nieruchomości takie jak pałac Buckingham, klejnoty koronne czy królewska kolekcja sztuki, jednak nie jest to de facto jej osobisty majątek, lecz dziedzictwo dla następnych pokoleń.
Wartość osobistego portfela królowej spece od Bloombergowej listy miliarderów oszacowali na 425 mln USD.

W skład fortuny wchodzi: 75 mln USD ulokowane w inwestycjach, 160 mln USD w aktywach odziedziczonych po matce, warta 75 mln kolekcja znaczków odziedziczona po ojcu i warta 10 mln USD stadnina 25 wyścigowych koni. Pałac odmówił jednak Bloombergowi zarówno potwierdzenia tych szacunków, jak i komentarza.

Wartość jej gospodarstw inwestycyjnych obliczono w oparciu o opublikowane w 1971 r. w "Times'ie" oświadczenie dyrektora banku królowej Johna Colville. Według niego ówczesny majątek królowej był wart 2 mln GBP, co obliczono opierając się na wycenie  akcji, obligacji, towarów i podsumowaniu środków pieniężnych.

Założono, że wartość wszystkich rosła średnio rocznie o 5 proc. w ciągu ostatnich 25 lat. To zgodne z trendami zakładanymi przy wycenach majątków innych uposażonych ludzi.

Królowa Elżbieta II rozpoczęła panowanie 6 lutego 1952 r. i dokładnie 9 września 2015 r. pobiła rekord długości rządów brytyjskich monarchów. Wcześniej rekord ten należał do królowej Wiktorii, która rządziła krajem przez 63 lata i 217 dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Co ma królowa Elżbieta - najdłużej panująca władczyni brytyjska