Co może nas spotkać

Hanna Machińska
opublikowano: 28-06-2007, 00:00

W debatach dotyczących Rospudy pomija się problem zobowiązań wynikających z członkostwa w UE. Polska, tak jak inne państwa, jest zobowiązana do lojalnej współpracy i urzeczywistniania celów traktatu wspólnotowego. Dyrektywa 79/409 w sprawie ochrony dzikich ptaków oraz dyrektywa 92/430 o ochronie dzikiej fauny, flory i siedlisk przyrodniczych określają nasze prawne zobowiązania.

W przypadku naruszenia prawa Komisja Europejska kieruje do państwa tzw. uzasadnioną opinię. Gdy wyjaśnienia władz nie są wystarczające, KE może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jeśli państwo nie dostosuje się do wyroku, następuje ponowne wszczęcie postępowania, wskazanie wysokości ryczałtu lub okresowej kary pieniężnej. Dotychczas trybunał wydał trzy wyroki skazujące, w tym dwa dotyczące ochrony środowiska.

W sprawie portugalskiej (C-239/04), dotyczącej budowy autostrady przez objęty ochroną obszar, trybunał uznał, że zezwolenie na realizację drogi ekspresowej może zostać udzielone pod warunkiem uzyskania przez władze pewności, że realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje zniszczenia chronionego terenu. Grecja (sprawa C-387/97) została zobowiązana do zapłacenia 20 tys. EUR dziennie. Kara pieniężna nałożona na Hiszpanię (sprawa C-278/01) wyniosła 624,150 tys. EUR rocznie. Ustalając wysokość kar, trybunał bierze pod uwagę znaczenie sprawy, długość okresu naruszenia prawa, konieczność działania ze skutkiem odstraszającym.

Dotychczasowe orzecznictwo trybunału wskazuje, że realizowanie zobowiązań członkowskich przez państwa ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o właściwe funkcjonowanie UE. Stąd ostra reakcja KE na naruszenia prawa wspólnotowego przez Polskę w związku z realizacją obwodnicy w dolinie Rospudy, a finał sprawy przed trybunałem.

Hanna Machińska

dyrektor Biura Informacji Rady Europy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Hanna Machińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy