Co najmniej 4,67 proc. PKB na ochronę zdrowia

  • PAP
opublikowano: 01-01-2018, 09:30

W tym roku na sfinansowanie systemu ochrony zdrowia będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB - przewiduje ustawa, która w poniedziałek weszła w życie. Nakłady na zdrowie mają wzrastać w kolejnych latach do poziomu 6 proc. PKB w 2025 r.

Pod koniec listopada Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którą nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom finansowania wyznaczono na 6 proc. PKB - ma on być osiągnięty w 2025 r. W tym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a w 2019 - 4,86 proc.

Zobacz więcej

Szpital, sala operacyjna

WM, Puls Biznesu

Resort zdrowia szacuje, że w ciągu pierwszych dziesięciu lat obowiązywania tej ustawy do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 500 mld zł.

"Dodatkowe 500 mld zł w ciągu 10 lat to możliwość przede wszystkim zrealizowania tego, czego oczekują od nas Polacy, którzy chorują; możliwość dostępu do tego, co najnowocześniejsze; możliwość redukcji kolejek" - mówił minister Konstanty Radziwiłł podczas debaty w Sejmie.

Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te świadczenia, do których są najdłuższe kolejki.

W 2017 r. na służbę zdrowia planowano przeznaczyć 4,61 proc. PKB, jednak po dofinansowaniach w ciągu roku ten wskaźnik wzrósł i wg szacunków MZ wyniósł 4,73 proc. PKB, a więc więcej niż jest zaplanowane na 2018 r. Minister Konstanty Radziwiłł zwracał jednak uwagę, że ustawa określa jedynie minimalny poziom nakładów, nie jest więc wykluczone, że także w tym roku będą one wyższe niż zaplanowane.

O zwiększeniu finansowania ochrony zdrowia podczas expose mówił również premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, jest to odpowiedź na słuszne postulaty pacjentów i personelu medycznego. "Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej. Dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB, w ciągu najbliższych kilku lat" - zapewnił.

Ekspert ds. ochrony zdrowia dr Adam Kozierkiewicz w niedawnej rozmowie z PAP ocenił, że podtrzymanie wzrostu gospodarczego i realizacja zapowiedzi zwiększania wydatków na ochronę zdrowia to jedne z najważniejszych wyzwań w systemie ochrony zdrowia, jakie stoją przed rządem premiera Morawieckiego.

"Zwiększenie udziału sektora ochrony zdrowia w PKB oznacza relatywne zmniejszenie udziału innych sektorów, stąd pytanie, w jaki sposób nowy premier i rząd przesunie te akcenty. Warto też zauważyć, że odsetek wydatków inwestycyjnych obecnie jest bardzo niski i prawdopodobnie będzie rosnąć, co oznacza spadek wydatków konsumpcyjnych ogółem, w tym w ochronie zdrowia" - powiedział Kozierkiewicz.

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia jest jednym z głównych postulatów lekarzy rezydentów, którzy od października prowadzą protest. Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM), które obecnie koordynuje protest, przygotowało projekt obywatelski, w którym docelowy poziom finansowania ochrony zdrowia wyznaczono na nie mniej niż 6,8 proc. PKB od 2021 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu