Co oznacza decyzja Fedu

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 20-03-2008, 00:00

Po obniżce stóp procentowych w USA o 75 pkt baz. zamiast o 1 punkt procentowy (tak się spodziewano) pojawiły się komentarze, że władze monetarne USA (Fed) zachowały się ostrożnie, bo obawiają się wzrostu inflacji. Czy na pewno? Pamiętajmy, że polityka pieniężna działa z opóźnieniem kilku kwartałów. Jej skuteczność zależy od stale zmieniających się uwarunkowań.

W ostatnich ośmiu miesiącach Fed obniżył główną stopę o 3 punkty procentowe, zaś stopę dyskontową o 3,75 pkt. Zatem autorzy polityki monetarnej nie tylko nie są pewni tego, co może wydarzyć się w gospodarce, ale dodatkowo nie wiedzą, z jaką siłą na popyt i ceny oddziaływać będą dotychczasowe ruchy. Sytuacja przypomina nieco pacjenta chorego na tropikalną chorobę, któremu lekarze dawkują konwencjonalne lekarstwo w nadziei na poprawę i w obawie przed przedawkowaniem. Wiedzą jedynie, że swoją decyzję będą mogli ocenić dopiero za jakiś czas.

Podobieństwo to nie oznacza, że decyzje Fedu nie powinny mieć dla rynku znaczenia. Zmiany stóp procentowych mają kolosalny wpływ na rynek krótkoterminowej stopy procentowej i wycenę instrumentów na rynkach forward. Dla większości inwestorów liczy się przede wszystkim to, czy obecna polityka monetarna wydobędzie amerykańską gospodarkę z kłopotów. W jakim stopniu pobudzi ona popyt, a w jakim inflację i czy pociągnie to za sobą wzrost produkcji i zysków spółek. Takie sygnały powinny docierać do nas od trzeciego kwartału i to one rozstrzygną, w jakim kierunku pójdą notowania dolara i indeksów giełdowych.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Co oznacza decyzja Fedu