Co początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć o leasingu

[MWA]
27-03-2012, 00:00

Przydatna definicja

Wiele firm potrzebuje nowych inwestycji, żeby nabrać wiatru w żagle.

Samochód, ciągnik rolniczy, sprzęt medyczny, dźwig – takich rzeczy najczęściej nie można kupić za gotówkę, a biorąc pod uwagę zaostrzenie polityki kredytowej, również uzyskanie kredytu bankowego nie jest najłatwiejsze. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi leasing. Minimum formalności potrzebnych do podpisania umowy oraz korzyści podatkowe to tylko niektóre z zalet tej formy finansowania.

Leasing w teorii to…

Uniwersalna forma finansowania inwestycji, polegająca na uzyskaniu potrzebnego środka trwałego bez konieczności jego zakupu na własność. Raty, które leasingobiorca płaci firmie leasingowej, mogą pochodzić w takim przypadku z przychodów uzyskanych dzięki wykorzystaniu danego środka trwałego. Sprzęt zarabia więc sam na siebie.

Przedsiębiorca zainteresowany leasingiem ma do wyboru jego dwa podstawowe rodzaje – operacyjny i finansowy. W przypadku leasingu finansowego korzystający uwzględnia leasingowany przedmiot w swoich aktywach i dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Kosztem uzyskania przychodu, który zmniejszy podstawę opodatkowania będą poza odpisami amortyzacyjnymi, także części odsetkowe rat leasingowych i codzienne koszty użytkowania. Zaletą tego rodzaju finansowania jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej i minimalnego okresu trwania umowy. Dla większości firm, pod względem podatkowym, korzystniejszy od leasingu finansowego jest leasing operacyjny.

W jego przypadku odpisami amortyzacyjnymi zajmuje się firma leasingowa. Opłata wstępna, raty leasingowe (część kapitałowa i odsetkowa), a także opłaty eksploatacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy i tym samym zmniejszają kwotę opodatkowania. Ponadto, w przypadku leasingu operacyjnego, podatek VAT jest naliczany do każdej raty leasingowej, co powoduje że zapłata VAT-u jest także rozłożona w czasie.

Zalety leasingu:

  • Minimum formalności
  • Korzyści podatkowe
  • Indywidualne warunki finansowania
  • Dostępność dla firm z krótką (nawet kilkumiesięczną) historią
  • Dodatkowe usługi (np. ubezpieczenia)

 Źródło: Spółki Leasingowe BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MWA]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Co początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć o leasingu