Co podpowiada AT?

Kamil Zatoński
21-05-2009, 07:13

Dwie nieudane próby sforsowania tegorocznego szczytu przez WIG20 dobrze giełdzie nie wróżą. Co podpowiada analiza techniczna?

WIG20 po otwarciu poszedł mocno w górę, dobijając do 1920 pkt. Sił wystarczyło mu do godz. 11.00. Indeks kończył handel na minusie.

"Jeżeli popyt dopuści do niższego zamknięcia niż we wtorek (1883 pkt na WIG20), będzie to odebrane jako wstępny sygnał sprzedaży po dwóch nieudanych atakach na szczyt" — to komentarz Tomasza Czarneckiego, analityka CDM Pekao, opublikowany jeszcze przed zakończeniem sesji.

Jego scenariusz sprawdził się. Próba przełamania bariery 1920 pkt (nie udało się jej pokonać także dzień wcześniej) była nieskuteczna. Później kupujący spasowali. Nie udało im się nawet utrzymać indeksu na plusie.

— Sesja rozczarowała, przede wszystkim taktyką. Rynek nie cofnął się na początku sesji, więc nie było możliwości, by kupujący dołączyli do gry po rozsądnych cenach. Przekroczenie oporu powyżej 1900 pkt odbyło się praktycznie bez walki, co oznacza, że podaż wycofała się wyżej. Konsekwencją był odwrót, sprzyjający grającym "na krótko" — ocenia Tomasz Czarnecki z CDM Pekao.

Tomasz Kolarz, analityk BM BPH, uważa, że wczorajszy atak, a potem szybkie oddalenie się WIG20 od 1920 pkt było raczej sondowaniem determinacji podaży.

— Nie ma przesłanek do negowania trwającego od połowy lutego trendu wzrostowego. Stabilizacja tuż pod istotnym oporem jest oznaką siły rynku. Gdy atmosfera się oczyści, a niektórzy pozamykają pozycje, gdyż w swoich scenariuszach wzrostowych zakładali realizację zysków w okolicach 1900-1920 pkt, kolejny impuls może wywindować WIG20 w okolice 2100 pkt — mówi Tomasz Kolarz.

Jak oceniają wczorajszy atak i perspektywy rynku inni analitycy: Krzysztof Pado z Beskidzkiego DM i Michał Pietrzyca z DM BOŚ? Więcej na ten temat w czwartkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Co podpowiada AT?