Obecna trudna sytuacja gospodarcza i brak pewności siebie – takie przyczyny wstrzymywania się z decyzją wskazują panie, które planują start własnej firmy.
Dlaczego Polski, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, wciąż tego nie robią? Odpowiedzi na to pytanie przynosi najnowsze badanie „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek – stres i obawy”. Prawie połowa pytanych pań deklaruje, że przed decyzją o starcie firmy powstrzymują je trudności związane z aktualną sytuacją gospodarczą (49,7 proc.). Drugim często wymienianym czynnikiem jest brak pewności siebie (49,1 proc.). Znaczna część ankietowanych (42,9 proc.) wskazuje, że powodem wstrzymywania się z decyzją o założeniu działalności jest brak finansów. Natomiast co trzecia pytana kobieta mówi, że przyczyną zwlekania ze starem firmy jest nadmiar związanych z tym spraw organizacyjnych i biurokracji.
Badanie dotyczyło też innych kwestii dotyczących ścieżki zawodowej. Trzy na cztery kobiety przebywające aktualnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym deklarują, że mają obawy związane z powrotem do pracy. Jako ich przyczynę najczęściej wskazują możliwe trudności z pogodzeniem pracy zawodowej i opieki nad dzieckiem (74,4 proc.), a także problem z odnalezieniem się po powrocie w obowiązkach zawodowych i w pracy z zespołem (18,6 proc.). Co szósta badana (16,7 proc.) uważa, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest trudny i w wielu przypadkach niemożliwy.
Kobiety, które już prowadzą biznes, mówią, że obecnie stresują się nim bardziej niż w ubiegłych latach (tak odpowiada 65,1 proc. badanych). Jako przyczyny najczęściej wymieniają niestabilną sytuację polityczno-gospodarczą w kraju i na świecie, rosnące koszty prowadzenia działalności, kryzys oraz związaną z nim inflację. Znaczny odsetek badanych wskazuje na zmniejszony popyt na usługi oraz ogólną niepewność co do przyszłości. Tylko co piąta (21,2 proc.) kobieta prowadząca własną firmę mówi o tym, że nie towarzyszy jej w tym większy stres.