Co przyniesie dzień na giełdach

Konrad Sobiecki
opublikowano: 06-10-2009, 08:38

 We wtorek notowania wspomogą spółki z  sektorów: finansowego i deweloperskiego.

 Nieco optymizmu dodaje wczorajsze zakończenie handlu w USA. Tamtejszym inwestorom wyraźnie spodobał się wczorajszy odczyt indeksu ISM dla usług, który pierwszy raz od kilkunastu miesięcy wyniósł ponad 50 pkt. i był lepszy od prognoz. Wzrosty przypieczętował też raport specjalistów z Goldman Sachs. Według nich niektóre duże banki osiągną w najbliższym czasie wyniki lepsze od konkurencji. To przełożyło się na pokaźne wzrosty papierów JP Morgan Chase, BoA i Wells Fargo. Ostatecznie DJ zyskał 1,2 proc., S&P500 1,5 proc., a technologiczny Nasdaq 1 proc.

 Dużo wskazuje na to, że udana sesja za Oceanem przełoży się na wzrosty u nas. Tym bardziej, że sesja na Wall Street była bardzo przychylna dla spółek z sektora finansowego, co z pewnością pozytywnie wpłynie na akcje krajowych banków (ich udział w WIG20 jest ogromny).

Inwestorzy mogą również przykuć uwagę do spółek z sektora deweloperskiego po tym jak specjaliści z  DI BRE wydali wczoraj serię pozytywnych rekomendacji. Według nich nawet w obecnie słabym rynku zapas mieszkań wkrótce się wyczerpie i będą uruchamiane nowe projkety. Analitycy zalecili oni „kupowanie” Polnordu i JWC oraz „akumulowanie” papierów Dom Development.

 Pozytywny wpływ na notowania może mieć również lekka zwyżka na rynku surowcowym. Od wczoraj nieco zdrożała miedź, a kurs ropy przebił wczoraj wieczorem ponownie barierę 70 USD za baryłkę.

 Warto zauważyć jednak, że GPW wykazała się wczoraj słabością kupujących. Po piątkowej (blisko 5-proc. przecenie) należało się spodziewać nieco lepszego odbicia. Dodatkowo, wśród inwestorów panuje niepewność, co widać po wczorajszych obrotach (900 mln zł).

 We wtorek na rynek nie napłyną istotne informacje, które mogłyby zadecydować o przebiegu sesji. Dużo ważniejsze dla rynku dane z największej światowej gospodarki poznamy w środę (wnioski o kredyt hipoteczny z USA) i w czwartek (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych również). Inwestorzy mogą wstrzymywać się z większymi transakcjami do czwartkowego wystąpienia szefa Fedu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane