Co przyniosą najbliższe sesje na warszawskim parkiecie?

Benita Mikołajewicz
opublikowano: 19-03-2001, 00:00

PYTANIE „PULSU”

Co przyniosą

najbliższe sesje

na warszawskim parkiecie?

Wydarzenia, które w ostatnich dniach można zaobserwować na rynku papierów wartościowych utwierdzają w przekonaniu, jak bardzo nasz parkiet jest uzależniony od tego, co dzieje się na giełdach światowych.

Wydawało się, że dobrym impulsem dla inwestorów będzie bardzo niski wskaźnik inflacji w lutym, ale utrzymująca się dekoniunktura w skali globalnej okazała się silniejsza.

Obecnie nic nie wskazuje na to, aby nawet optymistyczne informacje napływające z krajowych spółek miały wpływ na dalszy rozwój wypadków na warszawskiej giełdzie.

Chociaż w czwartek na rodzimym parkiecie, podobnie jak w przypadku jego europejskich konkurentów, powiało optymizmem, jednak po tym jak indeks Nasdaq Composite odnotował kolejny spadek nastroje inwestorów zostały gwałtownie schłodzone.

Nie rokuje to niestety dobrze na rozpoczynający się właśnie tydzień — dopóki nie zmieni się sytuacja na światowych rynkach papierów wartościowych, przede wszystkim za oceanem, nie należy się spodziewać poprawy koniunktury na warszawskiej giełdzie.

Roman Sosnowski

doradca inwestycyjny WBK AIB AM

Sytuacja techniczna w Stanach Zjednoczonych rodzi wątpliwości, czy w najbliższym czasie można spodziewać się istotnej poprawy koniunktury na giełdach akcji. Ważne będzie, jak, po ostrym spadku w dół w ostatnim tygodniu, zachowa się indeks Dow Jones — czy podobnie jak w roku 1998 płynnie powróci do swojego normalnego poziomu, czy też przez dłuższy czas będzie pozostawał po ujemnej stronie rynku.

W dużym stopniu zależy to od informacji makroekonomicznych oraz od wiadomości napływających ze spółek. Jeżeli indeks Dow Jones utrzyma się na obecnym poziomie lub będzie kontynuował swoją przecenę, będzie to miało bardzo negatywny wpływ na sytuację zarówno w skali globalnej, jak i na kondycję naszego rynku.

Trudno jednoznacznie przewidzieć, co przyniosą najbliższe sesje giełdowe i w jakim kierunku potoczą się wydarzenia na par-kiecie.

Warszawska giełda jest tak bardzo uzależniona od wahań na innych rynkach, iż tylko pozytywne informacje ze świata mogą doprowadzić do unormowania sytuacji na GPW. Jedyną optymistyczną prognozą na najbliższe notowania jest według mnie, możliwość ewentualnej konsolidacji rynku na obecnym poziomie. LK

Benita Mikołajewicz

analityk ING Barings

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Benita Mikołajewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu