Co skórze szkodzi w biurze?

Izabela Tadra
opublikowano: 19-12-2008, 00:00

Biuro może być salą tortur dla skóry pracujących w nim ludzi. Ale mają oni możliwość obrony…

Promieniowanie słoneczne, zmienna temperatura i wilgotność powietrza to czynniki, na których działanie ludzka skóra narażona jest od zarania gatunku homo sapiens. Potrafią one wyrządzić jej nieodwracalne szkody. Do tego dochodzą nieprzychylne skórze "osiągnięcia" cywilizacji, takie jak: zanieczyszczenie powietrza, ogrzewanie lub klimatyzacja, a także promieniowanie emitowane przez urządzenia biurowe i domowe.

Złoczyńca…

Lista "przestępców" czyhających na ludzką skórę w biurze jest długa. Otwiera ją klimatyzacja. Skórze nie szkodzi wyłącznie dobra czyli nowoczesna klimatyzacja. Taka, która potrafi utrzymać wilgotność powietrza na prawidłowym poziomie. Odpowiednio często wymieniane filtry mogą oczyścić powietrze z zanieczyszczeń prawie w 100 procentach. Zdaniem ekspertów rzeczywistość jest jednak często daleka od wzorca. Powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach może nasilać suchość i wrażliwość skóry o każdej porze roku i obniżać jej odporność na infekcje.

Kolejnym podejrzanym o próby zamachu na zdrowie skóry pracowników biurowych jest monitor komputerowy.

…i niesłusznie posądzony

— Szkodliwy wpływ promieniowania monitorów na skórę to mit. Produkowane obecnie ekrany muszą spełniać bardzo wysokie normy bezpieczeństwa i są dużo słabszymi źródłami promieniowania niż inne urządzenia codziennego użytku — tłumaczy doktor Aleksandra Zaremba, dermatolog z Centrum Medycznego Damiana.

Opinię tę potwierdzają inni eksperci.

— Monitory nie mają bezpośredniego wpływu na stan skóry, ale wielogodzinne przesiadywanie niemal bez ruchu w klimatyzowanych pomieszczeniach — tak. Przeważnie powietrze w nich jest bardzo suche, co powoduje, że skóra ma skłonność do odwadniania się. Rozwiązaniem jest regularne stosowanie dobrych kremów nawilżających, niezależnie od rodzaju cery. Warto też zadbać o nawodnienie od wewnątrz — regularnie pić wodę, najlepiej niegazowaną — radzi Hanna Gedyk, szef marketingu działu dermatologicznego firmy Nepentes.

Jedyny czynnik szkodliwy dla skóry, a związany bezpośrednio z pracą przy komputerze, to powietrze wysuszane przez systemy chłodzące. Zaczerwienione spojówki i podrażniona skóra? Winowajcami są systemy chłodzące. l

Izabela Tadra

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane