Co słychać na rynku surowców?

DI
opublikowano: 26-01-2012, 00:00

PYTANIE DO ANALITYKÓW SKARBCA TFI

Kolejny tydzień potwierdza tezę, że kluczem do osiągnięcia dobrych rezultatów w inwestycjach na rynkach surowcowych w tym roku będzie właściwa selekcja. Poprawa nastrojów na rynkach oraz lepsze dane z gospodarki amerykańskiej i chińskiej sprzyjały zwyżkom cen metali przemysłowych oraz kruszców. Od początku roku indeks metali S&P GSCI zyskał 9 proc.

Spadły natomiast ceny większości surowców energetycznych. W ubiegłym tygodniu ropa WTI staniała o 0,25 proc., olej opałowyo 1,3 proc., a kontrakty na gaz ziemny o 12 proc. Jedynie ceny kontraktów na benzynę, notowanej w Nowym Jorku, wzrosły o 1,8 proc. po spadku zapasów.

Po przecenie w połowie miesiąca, związanej z publikacją prognoz produkcji amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w ubiegłym tygodniu wzrosły ceny zbóż oraz surowców miękkich. Biorąc jednak oczekiwany bilans podaży i popytu na większości z tych rynków w bieżącym sezonie, potencjał wzrostowy sektora pozostaje ograniczony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Co słychać na rynku surowców?