Co trzeci Francuz nie myje rąk po wyjściu z toalety

  • DI
opublikowano: 26-02-2020, 22:00

Higiena Francuzów znacznie się poprawiła od lat 50. XX w., ale część wciąż nie przestrzega podstawowych zasad czystości.

Problem dotyczy w szczególności mężczyzn, osób starszych i samotnych. 29 proc. Francuzów, niezależnie od płci, przyznaje, że po wyjściu z toalety nie myje regularnie rąk. 33 proc. nie myje ich przed gotowaniem, a ponad połowa przed jedzeniem. Zaledwie około czterech na 10 Francuzów myje ręce przed opieką nad dzieckiem, 37 proc. po skorzystaniu z transportu publicznego, a 30 proc. po kontakcie ze zwierzęciem — wynika z badania przeprowadzonego przez Ifop (francuski instytut badania opinii publicznej). 76 proc. Francuzów myje się codziennie, ale są znaczne różnice między płciami w podejściu do higieny.

81 proc. kobiet myje całe ciało i twarz każdego dnia, a wśród mężczyzn odsetek wynosi 71 proc. 94 proc. kobiet codziennie zmienia bieliznę, a wśród mężczyzn odsetek wynosi 73 proc. Sondaż przeprowadzony przez Ifop w marcu 2019 r. pokazywał jednak, że 3 mln Francuzów wciąż nie było stać na utrzymanie codziennej higieny ze względów społecznych i finansowych. Badanie przeprowadzono w lutym na reprezentatywnej grupie 2005 osób powyżej 18. roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane