Co trzeci Polak obawia się Karty Praw Podstawowych

PAP
29-11-2007, 08:10

Trwa spór o przyjęcie Karty Praw Podstawowych UE - przypomina "Gazeta Wyborcza". Dziennik sprawdził, na ile argumenty zwolenników i  przeciwników Karty trafiają do Polaków.

Z sondażu PBS DGA dla "Gazety" wynika, że za Kartą są wyborcy wszystkich partii, nawet połowa elektoratu PiS - partii, która jest jej przeciwna. Jednak poparcie dla Karty jest wyraźnie mniejsze niż poparcie dla naszego członkostwa w Unii, które według CBOS wynosi 89 proc.

Aż 66 proc. Polaków uważa, że podpisanie Karty pokazałoby, iż opowiadamy się za wartościami europejskimi; według 60 proc. Karta stanowi gwarancję praw socjalnych i pracowniczych.

Okazuje się jednak, że argumenty te nie wystarczają, aby wszystkich przekonać do przyjęcia Karty Praw Podstawowych UE - poparcie dla Karty deklaruje 57 proc.; przeciwko jest 21 proc.; aż 22 proc. nie ma zdania na ten temat.

Za to wątpliwości wobec Karty trafiają także do niektórych jej zwolenników. Blisko jedna trzecia z nich (30 proc.) obawia się, że Karta otworzy drogę do uznania niemieckich roszczeń majątkowych na naszych ziemiach zachodnich.

Zdaniem 28 proc. Karta może otworzyć drogę do legalizacji eutanazji i małżeństw homoseksualnych w Polsce.

Telefoniczny sondaż na zlecenie "Gazety Wyborczej" przeprowadził PBS DGA 27 listopada. Wzięło w nim udział 500 osób. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Co trzeci Polak obawia się Karty Praw Podstawowych